20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kilo Vermede Kahvaltının Önemi

Kilo Vermede Kahvaltının Önemi

Kahvaltı kilo vermede neden bu kadar önemli?

Kahvaltı, çoğumuzun bildiği gibi günün en önemli öğünüdür. Bunu bilmemize rağmen çoğumuz kahvaltıya gereken önemi vermeyiz. Halbuki düzenli olarak her sabah kahvaltı yapmak, sağlığınızı korumanıza ve kalıcı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur.

  • Kahvaltı yapmak, gün içindeki açlığınızı ve yeme isteğinizi azaltır. Bu da aşırı yemek yemeden kaçınmanıza yardımcı olur. Eğer kahvaltı yapmazsanız, ilerleyen saatlerde çok aç hissetmeniz ve şekerli yiyecekler yeme isteğinizin artması çok muhtemeldir. Bunun yanında, kahvaltıyı atladığınız için uzayan açlık, pankreastan insülin salgılanmasını arttırır, insülin salgısının artması da vücutta yağ dokusunun artmasına ve kilo almaya neden olur. Aslında kahvaltı yapmak gibi basit bir önlem, obezite riskinizi azaltmaktadır.
  • Kahvaltı yapmak, bütün gün sağlıklı seçimler yapmanızı kolaylaştırır. Araştırmalar gösteriyor ki düzenli kahvaltı yapan insanlar, daha besleyici ve yağ içeriği daha düşük olan sağlıklı bir diyeti sürdürmede daha başarılı oluyorlar. Eğer kahvaltı atlanırsa gün içinde sebze ve meyve yeme alışkalnığı da genelde atlanıyor.
  • Her sabah sağlıklı bir kahvaltı size gün boyunca fiziksel aktivitenizi sürdürmeniz için enerji verir. Kahvaltı, vücudunuzun enerji depolarını doldurarak daha dinç olmanızı da sağlar. Araştırmalar kahvaltı yapmayanların gün içinde fiziksel aktivitelerinin belirgin bir şekilde azaldığını gösteriyor.

Dünyada ve ülkemizde insanların çoğu sabahları kahvaltı yapmıyor. Eğer siz de kahvaltıya gereken önemi vermeyen kişilerden iseniz ve kilo vermek istiyorsanız bu konuyu tekrar düşünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Grip ve Korunma Yöntemleri başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ