21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sağlıklı Bir Yaşam için Sigarayı Bırakmak

Sigara bir katildir. Sigara içen insanlar, içmeyen insanlara göre daha sık ölümcül hastalıklara yakalanır ve daha erken ölürler.

Sağlıklı Bir Yaşam için Sigarayı Bırakmak

Sigara bir katildir. Sigara içen insanlar, içmeyen insanlara göre daha sık ölümcül hastalıklara yakalanır ve daha erken ölürler. Özellikle akciğer kanseri ve kalp damar hastalıkları riski sigara içenlerde içmeyenlere oranla çok daha yüksektir. Sigara içiyorsanız, sağlığınızla ilgili endişe duyuyor olabilirsiniz. Muhtemelen sigarayı bırakmayı düşündünüz, fakat bunun çok zor olacağından ve başaramamaktan korkuyorsunuz.

Sigarada bulunan nikotin çok ciddi bağımlılık yapan bir maddedir. Yardım almadan sigarayı bırakmak birçok kişi için çok zorlayıcı olabilir. Aslına bakarsak, sigarayı bırakmayı deneyen insanların büyük bir çoğunluğu ilk denemelerinde başarısız olurlar. Birkaç kere denemeniz gerekebilir, fakat sigarayı yine de bırakabilirsiniz.

Hadi, ilk adımı atın: Sigarayı bırakmaya karar verin. Bırakmak için bir tarih belirleyin. Sonra da sigarayı bırakmanızda size yardımcı olacak kaynakları araştırmaya başlayın. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almak konusunda endişeleriniz varsa, bu konudaki yazıyı da okuyabilirsiniz.

Sigarayı bırakma hareket planı

Şimdi, öncelikle sigarayı bırakmaya karar verdiniz. Sigarayı bırakma hareket planını yapmaya geldi sıra. Sigarayı bırakma planının en önemli noktalarından biri destek almaktır. Bu destek ailenizden, arkadaşlarınızdan, doktorunuzdan veya bir destek grunundan olabilir.

Sigarayı bırakma planının diğer bir önemli parçası da sigara içilen ve gittiğinizde sigara içmek isteyebileceğiniz yüksek riskli mekanları belirlemektir. Bu yerler için bir liste yapın ve sigara bırakma planınız süresince bu yerlerden uzak durmaya bakın.

Sigarasız yaşam

Sigarasız yaşam, daha sağlıklı ve muhtemelen daha uzun bir ömür için büyük bir fırsattır. Sigarayı bırakmanızın ardından geçen ilk yılın sonunda kalp krizi riskiniz yarıya iner. 5 yılın sonunda hiç sigara içmemiş insanlarınki ile hemen hemen eşit düzeye gelir. Sigarasız yaşam bir yandan da daha kaliteli bir yaşam demektir. Yediğiniz yiyeceklerden daha fazla tat almanız ve daha geç yorulmanız sigarayı bıraktıktan sonra sağlayacağınız sayısız kazançlardan.

Ancak sigarasız yaşam, stressiz yaşam anlamına gelmiyor. Sigara bağımlıları, sigara içerek bu stresi kısmen erteleyebiliyorlar. Nikotin kullanmak yerine stresle baş edecek başka yöntemler öğrenmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Guatrın Oluşumu ve Safhaları başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ