20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Saçları Güçlendirmek için 10 Bakım Önerisi

Saçları Güçlendirmek için 10 Bakım Önerisi

Saçlarınızın güçlü bir yapıya sahip olması için ve doğal görüntüsünü kaybetmeden ışıltılı bir parlaklığa kavuşması için yalnızca mevsim geçişlerinde değil her zaman cilt bakımı yaparmış gibi saçlarınız için bakım uygulamanız gerekiyor. Bu on tane öneriyi günlük hayatınıza adapte edebildiğiniz taktirde sağlıklı ve ışıldayan saçlara sahip olmanız işten bile değil. İşte saçları güçlendirmek için 10 bakım önerisi:

  1. Hayatımızda kimi zaman mutluluklar kimi zaman ise üzüntüler yaşıyoruz. Hiçbir duygusu veya sorunu bulunmayan insan yok. Fakat herşeyin aşırısının zarar olduğu için stresin bile fazla aşırısı vücudunuzda bir takım değişikliklere neden oluyor. Özellikle bu konuda aşırı stresten uzak durmak önemlidir. Çünkü stres özellikle erkeklerde olmak üzere kadınlarda da saç dökülmelerine ciddi bir biçimde neden olmaktadır.
  2. Banyo yaptıktan sonra veya saçınızı yıkadıktan sonra mutlaka saçlarınızı düzgün durulayın. Kesinlikle kendisinin kurumasına izin vermeyin. Çünkü düzgün durulanmamış hafif ıslak saçlar normalden daha hızlı yağlanarak hem saçların rengini matlaştırır hemde elektriklendirerek kabarık gözükmesine neden olur.
  3. Bayanlar bazen farkında olmadan bazende karşı tarafa çeşitli mesajlar vermek için elleri ile saçlarıyla oynarlar. Fakat bu alışkanlık haline getirildiğinde saçları olumsuz etkilemektedir. Çünkü sürekli saçlarla oynamak saçları normalden daha hızlı bir sürede yağlandırır ve aşırı yağlanmada saçlarınızın nefes alamamasına ve dökülmesine neden olur.
  4. Doğru ve sağlıklı beslenme saç bakımında çok önemlidir. Kişiye özel olmayan genel diyetler, hızlı ve dengesiz kilo alımı veya kaybı ve dengesiz hazır gıda üzerine kurulan bir beslenme düzeni saçların erken yaşta dökülmesine zemin hazırlayan çeşitli faktörlerdir.
  5. Saçlarınızı tararken mümkün olduğu kadar dikkat edin. Çünkü saçınıza uygun olmayan bir fırçayla tarama işlemini gerçekleştirmek saçlarınızı döker. Ayrıca aşırı kuru olan saçı taramadan önce çeşitli sıvı saç kremi kozmetiklerinden faydalanarak saçınızın koparak dökülmesini engelleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.
  6. Saçlarınız eğer dökülmeye başlamış ise umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü kafanız ne kadar saçınızın dökülmesindeyse saçınızın dökülme hızı o kadar artar. Unutmayın günümüzde birçok şeyin artık çözümü mevcuttur. Saç dökülmesi için çeşitli bitkisel ağırlıklı kozmetikleri kullanmak bu problemi durdurmak veya en azından yavaşlatmak için mümkündür.
  7. Yaz aylarından kış aylarına veya kış aylarından yaz aylarına olan geçişlere çok dikkat edin. Çünkü bu mevsimsel geçişler çeşitli değişiklikleride beraberinde getirdiği için saç dökülmesini hızlandırabilir. Burada meydana gelen dökülme dönemsel olsa da bu geçiş dönemlerinde saçlarınıza daha çok özenmeniz bu dönemi mümkün olduğunca az kayıpla geçmenize yardımcı olucaktır.
  8. Özellikle kuaförde yaptıracağınız kimyasal işlemler öncesinde çok dikkatli olun. Çünkü fön, maşa veya saç şekillendiricisi ile gerçekleştirilen müdehaleler genel anlamda saçı güçsüzleştirmekte ve kırılmasına neden olmaktadır. Bu tür işlemler uygulanmadan önce mutlaka kuaförünüze çeşitli bitkisel saç kremlerini kullanmasını tembih edin.
  9. Tıpki yağlı, normal ve kuru cilt tipleri olduğu gibi saçlar içinde bu geçerlidir. Bu yüzden saç bakımı yapmadan önce kişinin kendi saç tipinin hangisinin olduğunu ve o tipe göre yapacağı bakımı seçmesi daha olumlu sonuç almasına yardımcı olucaktır.
  10. Banyo esnasında veya sonrasında saçlarınıza çeşitli bakım kremleri sürerken mutlaka kafa derisine masaj yapın. Çünkü saçlı deriye masaj yapmak o kremlerin daha çabuk emilmesini sağlayarak saçlarınızı koruyacak ve güçlendirecektir.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Saç Dökülmesi Teşhisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kadın, kadın haberleri ve kadınca hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ