03.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Doğum En Büyük Korkunuz Olmasın

Doğum En Büyük Korkunuz Olmasın

Doğum En Büyük Korkunuz Olmasın. Her kadının korkulu rüyalarından birisidir doğum yapmak. Özellikle ilk tecrübeniz olacaksa bu korku daha yoğun kendini hissettirecektir. Peki, siz bu korkuyu nasıl yok edeceksiniz? Bu korkuyu yenebilmeniz için öncelikle bilinçaltında bulunan yanlış bilgilerden arınmalısınız.

Bunun için doğru ve size hitap edebilecek kitaplar tercih etmeli, internet üzerinden doğru kaynaklar değerlendirilerek yanlış bilgilerden arınmalısınız. Ruhen kendinizi temizledikten sonra bedenen yapmanız gerekenleri gözden geçirmeniz lazım.

Çünkü bedenen de ruhen de farklı bir döneme giriyorsunuz. Tabi ki doğal olarak en önemli şeyin bilincinde olmalısınız. Ne kadar korku içerisinde olsanız da karnınızda sizden bir parça bulunmaktadır. Unutmayınız ki kendinize verdiğiniz değerin kat – kat fazlasını sizden bir parça olan bebeğinize de göstermelisiniz.

dogum öncesi

Neler Yapmalıyız?

Doğum yapmadan önce bebeğinizin sağlıklı gelişmesini sağlayabilmek için size çok görev düşüyor. Bu görevler başında sakin kalmanız, mutlu olmanız ve stresten uzak durmanız gerekiyor. Kafein içeren içeceklerden alkol sigara vb. zararlı ürünlerden uzak durmalısınız. Bu süreçte uyku düzeni ve sağlıklı beslenmeniz en önemli faktörlerden biridir.

Buna dahil olarak tek başınıza veya ekip halinde spor yapabilirsiniz. Doğum yapacak annenin hareketsiz kalması bebeği rahatsız hissettirebilir. Bunun için de yürüyüş, yoga, yüzme, nefes egzersizleri gibi spor dalları ile ilgilenebilirsiniz. Kendinizi dinlendirme amacı ile bebeğinize ve size faydalı olacak kitaplar okuyabilirsiniz. Yürüyüşlerde ruhunuzu ve bebeğinizi dinlendirecek müzikler dinleyerek yürüyüşünüzü daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tabi ki bunları doktorunuzun bilgisi dahilinde yapmanız en doğrusu olacaktır.

Kolay Doğumu Etkileyen Faktörler

Her insan farklıdır. Doğum anı geldiğinde nasıl doğum yapacağınız değişkenlik gösterebilir. Tıp ve teknoloji hızlı bir şekilde gelişme kaydederken bunu hayatımızı etkileyebilecek bütün dallarda geliştiriyor. Buna nazaran doğumu kolaylaştırmak için birçok farklı yöntem ortaya çıkmaya başlıyor.

Siz ve bebeğiniz sağlıklı iseniz her şey artık kavuşma anının nasıl olması gerektiğini kararlaştırmak ile kalıyor. Malum günümüzde doğum yapma yöntemleri yeniliklere açık bir şekilde devam ediyor; normal doğum, sezaryen yada suda doğum. Bu da tamamen doğumun ne derece kolay olabileceğini etkiliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ