23.09.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Rotavirüs Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Rotavirüs Nedir ve Nasıl Bulaşır?

İçindekiler

Rotavirüs Nedir ve Nasıl Bulaşır? Dünyadaki çocuklarda çok yaygın bir hastalığa rotavirüs neden olur. Bu enfeksiyon, ciddi dehidratasyon (sıvı Kaybı) vakalarına ilerleyebilen diyareye (ishale) neden olur ve iyi bir tedavi gereklidir. Başlıca olarak çocukları etkilese de, yetişkinlerde hafif formlar oluşabilir.

Rotavirüs, Reoviridae familyasında ve Rotavirus cinsinde bir virüs türüdür. Bu virüs , özellikle zayıf temel sağlık ve kötü hijyen olan yerlerde, çocuklarda ciddi ishal nedenlerinden biridir .

Rotavirüs iletimi çoğunlukla hasta kişi, su ve kontamine gıda ile temas yoluyla oluşur . Hasta çocukların dışkısında, yüksek bir konsantrasyonda virüs vardır, bu nedenle bir bebek bezini değiştirirken dikkatli olunmalıdır.

Rotavirüs belirtileri nelerdir?

Bir kişi rotavirüs aldığında, bazı hoş olmayan semptomlar ortaya çıkabilir. Ana semptom, üç ila sekiz gün sürecek olan ishaldir. İshal şiddetli olabilir ve hastanın dehidratasyonunu tetikleyebilir ve uygun şekilde tedavi edilmezse hastayı ölümle sonuçlanabilir. İshaline ek olarak, kusma ve ateş başlangıcı yaygındır.

Rotavirüs tedavisi

Rotavirüs tedavisi temel olarak dehidrasyondan kaçınmaktan oluşur. Kayıp su ve mineralleri yenilemek için bolca içecekler verilmelidir . Ayrıca hastanın beslenmesine dikkat etmek önemlidir.

Rotavirüs tedavisi

Rotavirus nasıl önlenir?

Rotavirüsü önlemek için, bazı basit önlemler alınabilir. İşte bazı ipuçları:

  • Özellikle yemeden önce ve banyoya gittikten sonra ellerinizi düzgün bir şekilde yıkayın;
  • Her zaman arıtılmış, süzülmüş veya kaynatılmış su içilmelidir;
  • Yiyecekleri yemeden önce mutlaka yıkayın, özellikle de çiğ yenecek olanlar;
  • Aşı alın .

Rotavirüs aşısı

Rotavirüs aşısı oral olarak uygulanır ve kullanılan türe bağlı olarak iki veya üç dozda yapılabilir. Tek değerli ve beş değerli aşılar vardır: iki-dört ayda tek değerli ve iki, dört ve altı ayda beş değerli.

Hastalığın çocuklara ciddi şekilde bulaşması nedeniyle rotavirüs aşısı son derece önemlidir. Aşı ortaya çıktığından bu yana, hastalık vakaları önemli ölçüde azalmıştır. Bir çocuğa rotavirüs aşısı vurulmadığında, beş yaşından önce en az bir kez enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Hijyen koşulları yeterli olduğunda bile bu durumun ortaya çıkması dikkat çekicidir.

Önemine rağmen, bazı çocuklar aşıyı alamazlar. Aşılamadan önce değerlendirilmesi gereken problemler arasında yetersiz bağışıklık sistemi, alerjiler, bağırsak kanaması ve sindirim sisteminin malformasyonları göze çarpmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ