28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

1 Yaşına Kadar Bebeğinizin Uyku Düzeni

1 Yaşına Kadar Bebeğinizin Uyku Düzeni

Bebeğinizi 1 yaşına kadar uyku düzenine nasıl sokacaksınız?

1 Yaşına Kadar Bebeğinizin Uyku Düzeni. Yenidoğan bebeği anlamak, ilk zamanlarda belirli bir düzene sokmak anne ve baba için zor gelebilir. Bu yazı bebeğinize uyku düzeni oluşturabilmeniz için size kılavuzluk edecek!

  • Yenidoğan bebekler: Bu bebekler günün büyük kısmını uyuyarak geçirirler. Uykudan sonra aç olarak kalkarlar. Hemen doyurmak lazımdır. Emzirdikten sonra yeniden yatırabilirsiniz. Gece ve gündüz farkını bebekler ayıramaz. O nedenle gece daha sessiz ve odanın ışığını loş tutarsanız bebek gece ayrımını farkeder.
  • 1 ila 3 ay arasındaki bebekler: Yenidoğanlara kıyasla daha az uyurlar. Günün 16 ila 18 saatini uyuyarak geçirirler. Gece boyunca uyanacak ve sizin gecenizi mahfedecektir. Gece uykusu olmayan dönem bu dönemdir. İlk 3 ay çok sabırlı olmanız gerekmektedir. Bebek geceleri de beslenir. Kısacası uykusuz geceler sizi bekler.
  • 3 ila 6 ay arasındaki bebekler: Bu dönemde bebekler biraz daha az uyurlar. Toplamda 15 ila 16 saat uyurlar. Gece beslenmeleri azalsa da yine de vardır. Bebekler gece sık sık uyanırlar. Bebeğin uyku düzenine girdiği dönemdir bu dönem.
  • 6 ila 9 aylık bebekler: Bebeğin uykusunun düzene girdiği dönemdir. Ancak hemen sevinmemelisiniz. Bebeğiniz bu süreçte yeni keşifler yapacak ve emeklemeye başlayacaktır. Bu dönemde 13 ila 16 saat uyurlar. Gündüz de 2-3 kere uyurlar. Uykusu geldiğinde yatağa yatırılır. Kendi kendine uyumayı öğrenir.
  • 9 ila 12 aylık bebekler: Bebeğinizin uykusu düzene giriyor. Hem sabah hem de öğleden sonra gündüz 2 kere uyuyor. Geceleri de kesintisiz uyumaya başlıyor. Bu süreçten sonrası biraz daha kolay olacaktır. Bebeğiniz 1 yıla doğru hareketlenecek ve gece uykuları artacaktır.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ