19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Taş Kömürü Nerelerde Çıkarılır?

Taş Kömürü Nerelerde Çıkarılır?

Taş Kömürü Nerelerde Çıkarılır? Taş kömürü nerede çıkar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Günümüzde taş kömürü bir çok alanda kullanılmaktadır. Taş kömürünün kullanıldığı alanların başında ise ısınma alanları gelmektedir. Taş kömürü; sobalarda ve kaloriferlerde yakıt olarak kullanılan ve yakılarak ısı enerjisi elde edilen bir tür yakacak türüdür.

Ülkemizin geçmişine baktığımızda taş kömürünün geçmişi Uzun Mehmet’e kadar dayanmaktadır. Taş kömürü ilk olarak 1829 yılında Ereğli’de Uzun Mehmet tarafından bulunmuştur. Taş kömürü konusunda kapsamlı çalışmalar ise ilk olarak 1848 senesinde Hazine-i Hasan zamanında başlamıştır. Türkiye’de içeriğinde antrasit bulunan taş kömürü bulunmamıştır. Ülkemizde çıkan en fazla taş kömürü çeşidi ise linyittir. Bu nedenle Türkiye linyit konusunda zengin bir ülkedir diyebiliriz.

Taş Kömürü Nerelerde Çıkarılır?

Ülkemizde en fazla taş kömürü yatakları; Zonguldak, Ereğli havzasında yer almaktadır. Ereğli ve Zonguldak alanları ise taş kömürü açısından oldukça zengin olan illerdir.

Ülkemizde çok fazla bulunan linyit ise en fazla Afşin Elbistan, Merzifon Suluova, Bolu Mengen, Kükürtlü Eynez Işıklar, Nevşehir Gülşehir ve Zonguldak illerinden çıkarılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Hesabı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde banka hesabı bloke, bloke kaldırma ve ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ