29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Market Açma Maliyeti ve 20 Altın Tavsiye

Market Açma Maliyeti ve 20 Altın Tavsiye

İçindekiler

Market Açma Maliyeti ve 20 Altın Tavsiye. Market açma maliyeti, sorusuna cevap verip daha sonra altın tavsiyelerde bulunup ne yapılıp ne yapılmaması gerekli sorularını cevaplayıp yazıyı bitireceğim. Maliyet oranları ortalama büyüklükte bakkal ya da market için geçerlidir , daha büyük işletme düşünenler bunu orantılayıp hesaplayabilirler.

Market açmak için gerekli malzemeler ve maliyeti 2019 yılı için geçerlidir.

Raflar, kuru gıdayı satmanız için raflar şarttır en az 20 raf aldığınızı varsayalım 2 bin tl bunun fiyatıdır.

Sütlük, olmazsa olmazlardandır kova yoğurtlardan tutun bütün içecek çeşitlerini teşhir edip satmanız için gereklidir, bunun maliyeti en az 10 bin tl dir. Bunun yanında anlaştığınız Pepsi ve cocacola size ücretsiz dolap verecektir sadece bu dolaplar size yetmez başka ürün koymanıza izin vermezler.

Şarküteri dolabı, şarküteri ürünlerinin teşhiri ve satılması için gereklidir zeytin, peynir, sucuk vs. En az 3 metre olmalı yoksa ürünleriniz üstüste biner ve kötü bir görüntü olur, çeşit arttıramazsınız. Fiyatı yaklaşık 9000 TL.

Kamera güvenlik sistemi 2 bin TL’niz gidecektir, tedbirinizi mutlaka almalısınız, pişman olmamak için şarttır.

Yazarkasa maliyeti yaklaşık 1000 tldir

Masa sandalye 1000 TL’niz rahat gider.

Manav reyonu düşünüyorsanız en güzeli aynalı olan reyonlardır 12 sepetli olduğunu düşünürsek 3 parçalık bu manav reyonu 1800 civarıdır.

Dükkan önününe çatı yapılması gerekiyorsa bunu normalde dükkan sahibi yapar fakat yapmıyorsa bu da size en az 7000 TL’ye mal olacaktır.

Gelelim en önemlisine bu demirbaşlarla bir marketin ürünlerle dolması için 30 bin TL’niz rahat gider.

Yukarda yazdıklarım ortalama zıvır zıvırlarla  tabela reklamlarla 60 bin tl ye mal olur. Bunlar bir market açma maliyeti sorusunun ortalama cevabıdır, aşırı lükse kaçarsanız yada fazla raf dolap gibi durumlarda bu maliyet artacağı gibi temiz ikinci el malzemeler ile yarıya yakın bu maliyeti azaltabilirsiniz.

Bunları tedarik ettikten sonra sıra geliyor ürün almaya. Peki ürünleri nasıl tedarik edeceksiniz ? Öncelikle bir toptancıya giderek bakkal açacağınızı söyleyin onlar bir bakkalda markette giden ürünlerin listesini ve fiyatını ve satış fiyatını size çıkarır siz ilk başta toptan birşekilde bu ürünleri alır gelir marketinize düzersiniz. Daha sonra  Vergi levhanızı aldıktan sonra, kolacıyı dondurmacıyı sütaşı vs arar bunların bizzat markete ürün getirmesini sağlayabilirsiniz.

Kar oranı nedir?

Şimdi aklınıza takılan en önemli şeyden biri kar oranıdır hemen cevaplayayım marketin kar oranı yüzde 20 ile 30 atasındadır. Çok lüks bir yerde iseniz en az yüzde 30 normal bir yerde ise bu oran yüzde 20 altı olamaz olmamalıdır. Ortalama yüzde 25  diyelim.

Market Açma Maliyeti ve 20 Altın Tavsiye

Altın tavsiyeler

 1. Manav reyonunuz varsa yüzde 40 kar oranın altında kesinlikle satmamalısınız çünkü bu oran çöpe gidenler heder olanlar ile yüzde 20 ye kadar rahat düşüyor, yüzde 20 koyayım derseniz zarar edersiniz.
 2. Manav reyonunuz varsa ürünleri bizzat kendiniz gidip aracınızla getirin. Halden alıp ürün dağıtanlara bırakmayın bu işi. Biraz heder olan sebze meyveyi 2.el diyerek uygun fiyattan hatta zararına verin çöpe gitmesinden iyidir.
 3. Market açacağınız yere yakın dükkan olmamasına çok önem verin bu bizzat başıma geldi adamlar üç dört dükkanı yıkıp büyük market açtılar.  Mümkünse site girişleri ve fırın yanına açın gelirinizi çok etkileyecek.
 4. Asla israf etmeyin tek bir poşetinizi bile zayi etmeyin pahalı poşetler almayın, direkt fabrikasından yüklü alım yapın
 5. Ekmekçinizi seçerken çok dikkat edin kaliteli somun çıkaran yerlerle anlaşın yüzde 30 kar oranı olacak şekilde anlaşın, ekmeğiniz sıcak güzel olursa satışınız artar.
 6. Hiç bir toptancıya güvenmeyin bütün ürünlerinizi sayarak kontrol ederek teslim alın.
 7. Veresiye vermeyin sadece güvenilir düzenli alışveriş yapan kişilere verin ve verirken de limitiniz olsun örneğin 200 TL’den fazla veremem deyin.
 8. En önemli konulardan biri Güleryüz’le ve samimi olun.
 9. Günlük gelir gider yazacağınız bir defteriniz mutlaka olsun, kesinlikle borca mal almayın buna alışmayın paranız varsa malzemenizi alın.
 10. Sigara çeşitiniz bol ve sürekli bulunabilir olsun müşreriye asla yok çekmeyin.
 11. Bir ürünü müşteriler iki üç ayda bir soruyorsa o ürünü bulundurmanıza gerek yok , fakat bir ürün ayda birkaç kişi tarafından soruluyorsa o ürünü mutlaka not alıp tedarik edin.
 12. Samimi davranın muhabbet edin ama hiç bir müşteri ile içli dışlı olmayın kimsenin hakkında şu adam borcunu vermedi vs vs gibi konuşmayın , ekmeğinize işinize bakın.
 13. Çevrenizde evlere servis eden bir market yoksa bu konuda hevesli olmayın müşteri gelsin kendisi alsın
 14. Kar oranı güzel fakat hiç kimsenin sormasını ürünü kasa yanına koyduğunuzda onun bile satıldığını göreceksiniz misal oje silme şeysi dükkanımda hiç sorulmamasına rağmen aldım getirdim geçen baktımki bitmek üzere.
 15. Eleman tutacaksanız kasaya kesinlikle oturtmayın.
 16. Ortaklık kesinlikle düşünmeyin, benim bir sözüm var küçük işletmeler kesinlikle ortaklıkla yürümez, büyük iş ve büyük kar fırsatlarında ise ortaklık şarttır (sermaye az ise )
 17. Hergün aynı saatte açıp kapatın. Kapama vakti 10 dan  erken olmamalı açma vakti ise hava aydınlanmadan önce olmalı. Unutmayın iyi kazanan erken uyanandır.
 18. Marketinizde arada sırada kampanyalar yapın misal bugüne özel ekmek geliş fiyatına.
 19. Rakibiniz varsa gereksiz rekabete girmeyin.
 20. Marketinizi açtıktan sonra en az 1 yıl sabredin eğer hala doğru düzgün kazanamıyorsanız başka yerlere bakın.

Yukarıda sizlere market açma maliyeti ve rehber niteliğinde tecrübelerimi aktardım. Son söz olarak bu iş açık ceza evine benzer bayramı tatili cenazesi yoktur. Sadece otursanız bile çok yorulacaksınız. Oldukça zor bir iştir bütün bunları düşünün paranız çöpe gitmesin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ