04.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Balık Ve Yoğurt Aynı Anda Tüketilirse Zehirler Mi?

Balık Ve Yoğurt Aynı Anda Tüketilirse Zehirler Mi?

Balık Ve Yoğurt Aynı Anda Tüketilirse Zehirler Mi? Balık ve yoğurt aynı anda tüketilirse ne olur? Bu sorunun birden fazla yanıtı mevcut. NCBI’ın yaptığı araştırmaya göre balıkla süt ve süt ürünlerini beraber tüketmek temelde zehirlenmelere yol açmamalı. Hatta bunun kemik sağlığına faydalı olduğu dahi iddia ediliyor.

Ancak açıyor olmasının temel sebepleri var. Her besinde olduğu gibi besinde yaşanan bozulmalar, zehirlenmelere neden olabilir. Balık ve süt ve süt ürünleri, özellikle yoğurt, çabuk bozulabilen ürünler oldukları içi balığın taze olmadığı durumlarda zehirlenmelerin önü açılıyor. Balık taze, yoğurt taze olduğu sürece hiçbir sorun yaşanmıyor. Balığın içinde marine edildiği sütün tazeliği ya da yanında yenilen peynirin tazeliği de oldukça büyük önem taşıyor. Bu koşullar sağlandığında zehirlenmeler gerçekleşmiyor. Tüketeceğiniz ürünlerin taze olduğundan emin olduğunuz sürece balık ve yoğurdu, süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketmenizde hiçbir sakınca yok. Hatta balığın daha lezzetli olmasını isteyenleriniz marinasyon olarak sütü dahi kullanabilirler. Ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

balıkla yoğurt yenirmi?

Neden zehirler?

Yediğimiz balığın zehirleme potansiyeli iki nedene bağlanır. Bunlardan birincisi ; tropic sularda yaşayan balıklardan kaynaklanır. Bu tip sularda yaşayan balıklar ciddi gıda zehirlenmelerine yol açarken ülkemizde bu tip zehirlenmelere sık rastlanılmaz. Ancak ikincil zehirlenme nedeni Histamin kaynaklı zehirlenmedir. Balığın içinde bulunan histamin adlı protein, bayat balıkta artış göstermektedir. Yakalandıktan hemen sonra soğutulmayan balıklarda histamin maddesi artar. Bu şekilde tüketilen bayat balık insan sağlığında ciddi alerjik reaksiyonlara ve zehirlenmelere yol açmaktadır.

Sağlıklı beslenmede adından sıkça söz ettiren yoğurt, içerisinde histamin adlı protein bulundurmaktadır. Bayat balıkla birlikte tüketilen yoğurt vücutta histamin artışına neden olur ve zehirlenmelere yol açar. Bu yüzden halk arasında balık ve yoğurt birlikte tüketildiğinde zehirler kavramı ortaya çıkmıştır. Evet, Bayat balık ve yoğurt beraber tüketildiğinde besin zehirlenmelerine yol açabilir. Sağlıkla kalın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ