27.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bebek Uyuturken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Uyuturken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Uyuturken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Doğum yapmak büyük bir şeydir. Eviniz akrabalarla doludur ve salonunuz bebek battaniyeleri ve tülbent bezlerle kaplıdır. Bebek bakımı ve beslenmesi, birkaç ay öncesinde katıldığınız bebek eğitimlerinde size öğretildiği şeklinde muntazam olmaz. Ve siz oldukca yorgunsunuzdur.

İşte yeni annelerin yenidoğan uykusu ile ilgili yaptıkları en genel 10 hata;

Bebeği uzun süre uyanık tutmak

Birçok yeni ebeveynin, bebeklerinin ne kadar süre uyanık kalmaları gerektiği mevzusunda kafaları karışıktır bundan dolayı birçok şahıs bebeklerin uykusu ulaştığında aslına bakarsanız uykuya kendiliğinden dalacağını düşünür. (bazıları yapar, fakat bir çok yapması imkansız) Doğrusu, bir çok yeni doğan bebek bir tek 1 saat uyanık durabilir. İlk birkaç hafta, yavrunuz yalnız 30-40 dakika uyanık kalacaktır. Her ne kadar yavrunuz daha uzun süre uyanık kalabilirmiş şeklinde görünse de, sizin daha sık uyuması mevzusunda yardımınız şarttır. Uykusuz kalmış bebekler daha çok ağlarlar ve geceleri daha zayıf bir uyku uyurlar. Dolayısıyla gün süresince uykularını düzenlemek ilk aylar için bebeğinizle daha mutlu vakit geçirmek için gereklidir.

Gün içinde bebeği uyanık tutmak

Bir çok yeni doğan bebek şaşırtıcı şekilde geceleri uyanıktır. Ürkütücü olan şey, bu “oyun saati” çoğu zaman gece 1:00 ile 4:00 içinde, asla kimsenin oyun oynama isteğinde olmayacağı saatlerdedir. (TV programları da oldukça sınırlıdır.) Genel bir kanı, gündüz bebeği uyanık tutmanın buna çözüm olacağıdır. (“gündüz yorulsun ki gece iyi uysun” şeklinde bir kuram). Bu tamamen yanlıştır. Bebeği gün içinde uyanık tutmak, onun gece daha bitkin olmasına sebep olacak ve gece uyku problemini daha da kızıştıracaktır. Bunu ne düzeltir?

Vakit.

Geceleyin yavrunuz kalktığında ışıkları loşlaştırın ve ortamdaki aktiviteyi minimuma indirin. Sesli, keyifli oyuncaklar olmasın. Bir çok bebek gündüz- gece ayrımını ortalama 6 hafta sonrasında öğrenirler.

Bebek Uyuturken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin Uykusunu “Onarım etmeye” çalışmak

Ailelerin bebeklerinin uykusunu ciddiye almalarını seviyorum. Hakikaten. Her ne kadar bazı ailelerin yeni doğan bebeklerin uyku durumlarıyla ilgili sevmedikleri birçok şey olsa da (gece uyanmaları, kısa uykular, sık sık emzirme, vb), yeni doğan bebek ailesi olmak, uyku otobüsünü aslolan kullananın bebekler bulunduğunu kabullenmektir. Bir saat tarifesine bakılırsa zorlamaya çalışmak, kısa kedi uykularıyla hüsran duymak, bebeğinizin ne kadar uyku uyuduğu mevzusunda endişelenmek, vs sizi yenilgiye uğratan stratejilerdir.

Beşik için zorlamak

Bebeklerin ortalama  % 0 ı beşiğinde mutlu uyur. Beşiğinize 1000 TL harcadığınızı biliyorum ve ufak meleğinizi onun içinde yatarken görmek için sabırsızlanıyorsunuz. Fakat bebeklerin 2-6 içinde hatta daha da geç bir zamanda beşiklerinde uyumaya başlamış olacağı gerçeğini kabullenirseniz siz de, yavrunuz de daha mutlu olacak ve daha mutlu uyuyacaksınız. Yeni doğan bir bebek için, onun alıştığının tersine, beşik fazlaca büyük ve düzdür. Peki nerede uyurlar? Beraber uyumak isteyenler anneyle, otomobil koltuğunda, ya da anakucağında..

Bebeği ağlamaya bırakmak

Bitkin uykusuz yeni anneler dikkat! Bu yöntemi uygulayacağınız belirli zamanlar ve şartlar olacak. Fakat bu süre,  o zamanlardan biri değil.

Tüm gece uyuduğu için kaygı etmek

Yeni doğan yavrunuz 8 hafta tüm gece süresince uyuyabilir. Ya da 8 ay sürebilir. Talihli bir gününüzde tüm gece uyuyabilir ve sonrasında tekrar asla eğer olmazsa diye korku sarabilir. Ne kadar bitkin olduğunuzu biliyorum. Yeni doğan uykusu kurnaz bir yılan gibidir. Çok kötü geceleriniz olacak. Görkemli geceleriniz de olacak. Ve hiçbir vakit ne geleceğini bilemeyeceksiniz. Bunun için kaygı etmeyin. Sonsuza kadar bu şekilde sürmeyecek.

Bebek Uyuturken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yardım kabul etmemek

Birçok çiftte, her gece eşlerden bir tek birinin bebeğin bakımı için kalktığını görüyoruz. Eğer eşiniz bebek bakımı yapamıyor diyeyse ona neyi ve iyi mi yapması icap ettiğini öğretin. Eşleri bebek bakımı mevzusunda tecrübelendirmeniz, omzunuzdaki yükleri azaltır. Eğer emziriyorsanız ve bunun için kesinlikle sizin kalkmanız gerekiyorsa, o halde sütünüzü biberonla verdirtmeye başlayın. (biberona alıştırmak sonrasında zor olur, o yüzden şimdiden biberonu denemeye başlayın). Babanın da geceleyin bir kez biberonla beslemesini sağlayın; böylece başka bir odada kesintisiz uyuyabilirsiniz.

Bebek uyurken uyumamak

Birkaç hafta sonrasında muhtemelen bebeğinizin günün belli saatlerinde uzunca süre uykuda olduğunuz farkına varacaksınız. Geliştirmeniz ihtiyaç duyulan en iyi parça onlar uykuya daldığındadır. Doğrusu eğer yavrunuz uyuduğunda siz bu büyük boşluğu kesintisiz bir uyku olarak değerlendirmiyorsanız kaçırıyorsunuz. Biliyorum ev darmadağın, bir haftadır duş almadınız ve evde yapılacak yığınla iş var. Bu tarz şeyleri unutun. Derhal uyuyun.

Uyku destekleri kullanmamak

Anne babalar ayakta sallamak, beyaz sesler dinletmek, emzik kullanmak, sallamak benzer biçimde uyku destekleri mevzusundaki endişelerini dile getirecekler. Çözümleri de bu tarz şeyleri uygulamamak ve desteklerin bebekte bağımlılık yaratmasını engellemek. Eğer yavrunuz 6 aylıktan küçükse, uyku destekleri sizin en iyi dostunuzdur. Onları benimseyin.

Bebeğinizi başkalarının bebeğiyle kıyaslamak

Her yeni annenin çevresinde kesinlikle 4 haftalıktan itibaren gündüz uykuları düzene girmiş ve geceleri de sabaha kadar kesintisiz uyuyan görkemli bir bebek bulunur. Bu dinlenmiş, duşunu almış anneye bakacaksınız ve kendinizi bu mevzuda başarısız hissedeceksiniz. Siz başarısız değilsiniz; onlar bir tek daha talihli. Bebeklerin ortalama %33’ü “kolay”dır – kolayca sakinleşirler, kolayca uykuya dalarlar, uzun süre uyurlar ve geceleri pek uyanmazlar, vs. Bu dünyanın bir kuralı. Sizin yavrunuz de öyleki olacak. Yalnız birazcık daha zaman içinde.

Bir önceki yazımız olan Bebeğimin Gazını Nasıl Çıkartabilirim başlıklı makalemizde anne bebek ve bebek gazı çıkarma hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ