04.10.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Zahter Otu Nedir, Zahter Balı Faydaları Nelerdir?

Zahter Otu Nedir, Zahter Balı Faydaları Nelerdir?

Zahter Otu Nedir, Zahter Balı Faydaları Nelerdir? Zahter otu dağlık, otlak alanlarda yetişen yabani bir bitkidir. Kekik otuna benzerliği ile bilinir hatta bazı yörelerde dağ kekiği de denilmektedir. Yaprakları şifa deposu olan zahter sapıyla birlikte toplanarak gölgelik alanlarda kurutulur. Genellikle çayı yapılır ve kahvaltılık olarak kullanılır.

  • Zahter öksürüğe çok iyi gelen bir bitkidir. Boğaz enfeksiyonu, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda kullanılır.
  • Yaraların iyileşmesini sağlar, dezenfektan etkisi yapar.
  • Hazmı kolaylaştırıcı, iştah açıcı etkisi vardır.
  • İçerisinde bir çok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Özellikle A vitamini açısından zengindir bu yüzden gözlere ve cilde iyi gelmektedir.

Zahter Balı

bal 1024x576 - Zahter Otu Nedir, Zahter Balı Faydaları Nelerdir? Bilgi ve Haber

Zahter otu ülkemizde özellikle Gaziantep ve Hatay illerinde çokça rastlanan ve tüketilen bir ottur. Bölgedeki bolluktan kaynaklı olarak arılar zahter otuna sıkça uğramaktadır. Özellikle keskin kokusu ve aroması ile arıları kendine çeken zahter otunun balı çok faydalı ve şifa deposudur. Diğer ballar gibi tüm dertlere deva olan zahter balının eşsiz bir tadı ve kendine hayran bırakan bir kokusu vardır. Haziran ayından itibaren zahter balı üretimi başlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ