21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Pasif Gelir Yaratmak İçin Ek İş Fikirleri Nelerdir?

Pasif Gelir Yaratmak İçin Ek İş Fikirleri Nelerdir?

Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

Pasif gelir yaratmak için birçok ek iş fikirleri vardır. Bu iş fikirleri ile kendinize otomatik olarak ek kazanç veya pasif gelir sağlayabilir, hatta mevcut işinizden ayrılabilirsiniz.

Çalıştığınız bir işte aldığınız maaş size yetmiyor veya ihtiyacınızı karşılamıyorsa, pasif gelir yaratmak veya ek iş yapmak sizin için en iyi tercih olabilir. Eğer sizde ek iş yapmak istiyorsanız, pasif gelir yöntemleri ile şimdiden ek kazanç sağlayabilirsiniz. Bu yazımda sizlere ek iş fikirleri ile pasif gelir modelinden bahsedeceğim. Size uygun olan ek iş modelini seçerek kendinize pasif gelir yaratabilirsiniz.

Pasif gelir nedir?

Pasif gelir, az çaba gerektiren, otomatik ek kazanç elde edilen gelire denir. Aktif gelir ise işinize harcadığınız zaman süresince kazandığınız gelir modeline denir. Yani siz işinize ne kadar zaman harcarsanız o kadar kazanırsınız. Mesela bir şirkette mühendis olarak görev yapıyorsunuz, aylık ücretinizin ise 5000 TL olduğunu düşünün, eğer siz bu şirkette gereken performansı göstermez veya işten atılırsanız o zaman para kazanmanız durur. Buda aktif gelir olarak tanımlanır.

Fakat pasif gelir yaratmak farklıdır. Bu iş modeline biraz sermaye ve emek katarak otomatik kazanç elde edebilirsiniz. Tabi bu zamanla artacak hatta mevcut işinizi bile bırakacaksınız. Mesela bir uygulama yazdınız, bu uygulamayı gerekli platformlara yerleştirdiniz. Burada uygulamanızı her indiren için veya aldığınız reklamın her gösterimi için para kazanırsınız. Yani siz uyurken veya tatildeyken uygulamanız her indirildiğinde veya reklam gösterimi aldığın da siz para kazanacaksınız. Bu gelir modelini ise pasif gelir olarak tanımlayabiliriz.

Ek gelir getiren işler Nelerdir?

Fiverr ile pasif gelir yaratmak

Fiverr, İnternet’te para kazanmak için en iyi pasif gelir yöntemlerinden biridir.

Peki Fiver nedir? Uzman olduğunuz bir alanda yaptığınız üretim karşılığında ücret ödeyen bir platformdur. Tabi bu ücretler yaptığınız üretime göre değişir. En az 5 dolardan başlayıp yaptığınız işe göre değişiklik göstermektedir. Mesela bu platformda neler yapabilirsiniz? (logo tasarımı, Çeviri, animasyon, seslendirme, dijital pazarlama, afiş tasarımı, video düzenleme, web site yapımı) gibi bir çok iş modelini burada yapabilirsiniz. Sizde Fiver‘a üye olarak uzmanı olduğunuz bir alanda üretim yapabilir ve buradan ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Bionluk ile pasif gelir yaratmak

Pasif Gelir Yaratmak İçin Ek İş Fikirleri Nelerdir?

Bionluk, İnternet’ten ek gelir sağlayabileceğiniz alternatif sitelerden bir tanesidir. Fiver ile aynı görevi görmektedir. Türkiye’de binlerce kullanıcısı olan güvenilir ve sağlıklı bir platformdur. Aynı şekilde burada da uzman olduğunuz alanda üretimler yaparak para kazanabilirsiniz.

Kitap yazarak pasif gelir yaratmak 

Kitap yazmakta ek gelir sağlar. Uzman olduğunuz bir konuda kitap yazarak bu işte mükemmel paralar kazanabilirsiniz. Bunun için yazdığınız kitabı bir yayın evi ile anlaşarak satabilir ve otomatik kazanç elde edebilirsiniz. Yani siz uyurken veya tatildeyken kitabınızın satıldığı her an para kazanacaksınız. İnternet ortamında da e-kitap olarak ta satış yapabilirsiniz. Kafanızda bir konu veya bir hikaye yazmak varsa şimdiden işe koyulabilirsiniz. Eğer yazdığınız kitap kaliteliyse ve insanlara bir şey katıyorsa, yıllarca piyasada satılarak ek gelir sağlayabilirsiniz.

AirBNB ile pasif gelir yaratmak

Pasif Gelir Yaratmak İçin Ek İş Fikirleri Nelerdir?

AirRBN, İnternet’te para kazanmanın en yüksek etkileşimli yoludur.

AirRBN Nedir?

Evinizi veya evinizin bir odasını güvenilir müşteri kitlesine kiralayabileceğiniz bir platformdur. Bu sistem otel gibi konaklama yerlerine karşılık alternatif olarak ortaya çıkmış. Şuanda bu sistemin milyonlarca kullanıcısı var. Hatta Türkiye’de bile binlerce kullanıcısı mevcuttur. Eğer sizinde kiralayacak eviniz yada odanız varsa AirRBN‘e üye olarak para kazanabilirsiniz. Öncelikle burada ev yada o da kiralayan kişilerin ilanlarına bakın. Burada pazar araştırması yaparak kendinize en uygun ilanı oluşturun ve ardından yayınlayın. İlanınız artık dünyanın her tarafından kullanıcılara sunulacaktır. Sizin yapmanız gereken ilanınıza başvuran müşterinize en iyi hizmeti vermektir. Eğer siz müşterinize gereken ilgiyi gösterir memnun ederseniz, müşterinizde o kadar övgü yorumlarla sizi destekler.

Uygulama Geliştirerek Pasif Gelir Yaratmak

Bir zamanlar uygulama geliştirmek gerçekten çok zordu. Günümüzde ise herkes uygulama geliştirebiliyor. Bu konuda endişelenmenize gerek yok çünkü size yardımcı olacak birçok geliştirici bulunmaktadır. Tabi sadece uygulamayı geliştirmekle kalmayın, bu işin pazarlamasına zaman da ayırın. Bir uygulama yapıp zengin olmayı hayal edebilirsiniz. Bu tabi ki motive açısından güzel bir şey ama bu işin pazarlamasına zaman ayırmanız da size artı puan kazandıracaktır.

Bu işe adım atmak için İTunes ve Google Play uygulama mağazalarında bir hesap açarak uygulamanızı hemen tanıtabilirsiniz. Uygulamanızı mağazaya koymadan önce bir inceleyin bu uygulama tutulur mu diye. Mesela uygulama konsept, görsellik ve fonksiyonellik olarak sizce yeterli mi buna bir göz atın. Çünkü burada rekabet var. Uygulamanız kullanıcının ihtiyacını tam olarak karşılıyor mu kullanıcı gözüyle bir inceleyin. Bu sizin rekabetten sıyrılmanızı sağlayacak.

Pasif gelir yaratmak için ek iş fikirleri nelerdir? adlı yazımızın sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.

Bir önceki yazımız olan Selülit Nedir? Selülit Neden Olur? başlıklı makalemizde sağlık, Selülit neden olur ve selülit nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ