14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Maydanoz Yemek İçin 5 Sebep

Maydanoz Yemek İçin 5 Sebep

İçindekiler

Maydanoz Yemek İçin 5 Sebep ile her mevsim bol bol bulabileceğiniz maydanozu tüketmeniz için 5 sağlık sebebi bulunuyor. Daha sağlıklı olmak ve bol vitamin almak için vitamin haplarına ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan sağlıklı beslenme aslında doğada mevcut.

Maydanoz Yemek İçin 5 Sebep

1. Maydanoz İltihabı Azaltır

Bol miktarda C vitamini içeren maydanozu demleyerek ya da yiyerek tüketmek vücuttaki iltihabı azaltır.

Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen ve iltihabı azaltan maydanozun kürünü yaparak tüketmek faydalı olacaktır. Maydanoz kandaki oksijen miktarını yükselterek; böbrekleri, karaciğeri ve idrar yollarını temizler.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Maydanoz Kürü

Bunun için 250 gram maydanoz, 250 gram limon kabuğu, 250 gram bal (şeker hastaları için oran düşürülebilir), 200 ml sızma zeytinyağı. Bütün malzemeleri karıştırıp, kavanoza alıp buzdolabında saklayın. Her sabah 1 çorba kaşığı kadar tüketin. Bu kür 15 günden fazla tüketilmemelidir.

Maydanoz Yemek İçin 5 Sebep

2. Maydanoz İdrar Söktürür

Maydanoz köklerinin su tutma özelliği sayesinde, idrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği bulunur. Regl dönemi sancılarına da iyi gelir ve kanama aşamalarını kolaylaştırır. Kronik prostat hastası olan erkekler de kullanabilir.

3. Maydanoz Kemikleri Güçlendirir

Düzenli olarak tüketildiğinde içeriğindeki yüksek kalsiyum sayesinde osteoporozu düzenler ve etkisini azaltır.

4. Maydanoz Mikropları Öldürür

Maydanoz sapında ve yapraklarında bulunan klorofil, mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca demir eksikliğine, grip ve nezleye de iyi gelir.

5. Maydanoz Bağışıklık sistemini Güçlendirir

Maydanoz A ve C vitamini bakımından zengin olduğu için, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir. Maydanoz düşük riskini arttırabileceğinden, hamile kadınlar çok fazla tüketmemelidir.

Maydanoz Nasıl Saklanmalı

  • Maydanozu saplarının altından keserek, çiçek gibi içi su dolu bir kaba ya da kavanoza koyun. Bu şekilde hava sıcaklığına göre dışarıda ya da buzdolabında iki hafta bozulmadan saklayabilirsiniz.
  • Maydanozun yaprakları darbelere karşı çok hassas olduğu için, maydanozu sadece kullanacağınız zaman yıkayın.
  • Maydanozu nane gibi kurutarak ya da buzdolabı poşetlerinde dondurarak da kullanabilirsiniz.

Maydanoz Antik Roma döneminde çok fazla alkol tüketenlerin ertesi gün akşamdan kalma hallerini geçirebilmeleri için sık sık tüketiliyordu.

Maydanoz Cildi Nemlendirir

Maydanoz yine su tutucu özelliği sayesinde cilt nemlendirici bir etkiye sahiptir. Doğal sabunlarda ya da losyon gibi kozmetik ürünlerde sık sık maydanoz kullanılır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ