24.07.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Otizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Otizm , çocukluk çağının erken dönemlerinde ortaya çıkan, ciddi gelişimsel problemlerin görüldüğü bir sendromdur.

Otizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Otizm , çocukluk çağının erken dönemlerinde ortaya çıkan, ciddi gelişimsel problemlerin görüldüğü bir sendromdur. Genelde 3 yaş öncesi çocuklarda ortaya çıkar. Otizm çocuğun başkalarıyla iletişim kurma yetisini ve insanlarla ilişkilerini önemli ölçüde etkiler. Otizmin şu anda tam bir tedavisi olmamakla beraber, yoğun ve erken tedavi ile büyük ilerleme sağlamak ve otistik çocukların yaşamlarında büyük farklar yaratmak mümkündür.

Otistik çocuklar genellikle sosyal ilişkiler, dil yetisi ve davranışlar konusunda gelişim problemleri gösterirler. Fakat otizm belirtileri çok değişken olduğu için aynı tanıyı alan iki çocuğun özellikleri ve yetenekleri birbirinden tamamen farklı olabilir. Şiddetli otizm vakalarında, çocuk insanlarla hiç iletişim kuramayabilir.

Bazı çocuklar otizm belirtilerini doğduktan kısa bir süre göstermeye başlarlar. Bazıları ise ilk aylarda veya ilk yıllarda normal bir gelişim göstermesine rağmen, birden otizm belirtilerini göstermeye başlayabilir. Öğrendiği dil ile ilgili yeteneklerini birden kaybedebilir.

Otizm belirtileri şunlardır:

-İsmiyle çağırıldığında cevap verememe,

-Göz kontağı kuramama,

-Dokunulmaktan ve sevilmekten kaçınma,

-Diğerlerinin duyguları anlamama,

-Yalnız oynamayı tercih etme

-2 yaşından sonra konuşmaya başlama, ve diğer gelişimsel gerilikler

-Önceden öğrendiği cümleleri ve kelimeleri söyleme yetisini kaybetme

-Bir şey isterken göz teması kurmama

-Robot gibi konuşma

-Bir diyalog başlatamama, başlamışsa sürdürememe,

-Kendine günlük rutinler ve ritüeller bulma,

-En küçük bir değişime bile aşırı tepki verme

-Bazı objelere aşırı ilgi, özellikle dönen nesnelere

Erişkinlikte, bazı otizm hastaları toplumla daha iyi ilişkiler kurabilmektedir. Bu tip hastalar normale yakın veya normal bir yaşantı sürebilmektedir. Bu kadar şanslı olmayan diğerleri ise konuşma ve sosyal ilişkiler konusunda zorluk çekmeye devam edebilirler. Otistik çocukların çoğu yeni şeyler öğrenmekte büyük güçlük çekerler ve zeka seviyeleri normalden düşüktür. Bazı otistik çocuklar ise normal veya üstün zekaya sahip olabilirler. Bu çocuklar öğrenme konusunda çok başarılıdır fakat yine sosyal ilişki kurmayı başaramazlar. Günlük işleri yapmakta güçlük çekebilirler. Çok küçük bir grup otistik çocuk ise sanat, müzik veya matematik gibi belli bir alanda üstün yetenekli olabilirler.

Eğer çocuğunuz;

12 aylıkken hece tekrarları yapamıyorsa, parmağıyla gösterme, el sallama gibi hareketlerde bulunmuyorsa,

16 aylıkken hiçbir kelime söyleyemiyorsa,

24 aylıkken anlam ifade edecek şekilde iki kelimeyi yan yana getiremiyorsa,

veya herhangi bir yaşta önceden sahip olduğu dil becerilerini ya da sosyal ilişki kurma becerilerini kaybetmişse çocuğunuzun daha iyi değerlendirilmesi açısından bir sağlık kuruluşuna başvurmanız faydalı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Koroner Kalp Yetmezliği Nedir? başlıklı makalemizde hastalık çeşitleri, sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ