21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

İçindekiler

Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi. Göz altında ortaya çıkan morluklar güzelliğe gölge düşürdüğü için can sıkıntısına sebep olabiliyor. Bu durumdan kurtulmanın yolları ise, göz altı morluklarına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması ile başlar. Daha sonrasında uygulanacak tedavi ile göz altı morlukları geçer. Peki, göz altı morlukları neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Göz altı morluklarının nedenleri çoğu zaman biliniyor ancak altta yatan gizli sebeplerde yok değil. Göz altında korkunç mor halkalara yol açan bu sebeplerin varlığını bilmek, sorununun tedavisinde çok önemlidir. Çoğumuz zaman zaman göz altı morluklarından şikayet ederiz ve bu durumdan kurtulmanın yollarını ararız. İşte bu sebeple sizler için göz altı morluklarının nedenlerini, daha önce bilinmeyen sebeplerini ve tedavi yöntemlerini araştırdık.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morluklarının çoğu zaman nedeni uykusuzluktur. Geceleri rahat bir uyku çekememe ve sık sık uyanma, uykuya dalmada zorlanma ve sabahları uykuyu alamadan erkenden kalkma göz altı morluklarının nedenleri başında gelir ve en çok bu nedenle göz altında mor halkalar oluşur. Ancak bir diğer sık rastlanır sebepte, yorgunluktur. yorgunluk ve yeteri kadar dinlenememe de göz altı morluklarına yol açar.

Göz altı morluklarının nedenlerini genetikte olabilir. Alerjiler ve burun akıntıları da göz altı morluklarına yol açan diğer faktörlerdir. Kişinin genlerinden gelen cilt yapısı sebebiyle göz altı morluklarına meyilleşme söz konusudur. Cilt hastalıkları da göz altı morluk nedenleri arasındadır. Özellikle de atopik egzama. İşte diğer bilinmeyen göz altı morlukları sebepleri:

  • Alerjiler
  • Burun Akıntısı
  • Vitamin Eksiklikleri ve Yetersiz Beslenme
  • Dehidratasyon
  • Sigara İçmek
  • Hormonlar
  • Uykusuzluk
Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarının Tedavisi

* Göz altı morluklarından kurtulmak için yazımızın başında da söylediğimiz gibi nedenini bilmek çok önemli bir husustur. Eğer beslenmeden kaynaklı göz altı morlukları mevcutsa düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Her gün düzenli olarak su tüketilmelidir. Sallama çayların poşetleri kesinlikle çöpe atılmamalı ve göz altlarına 15-20 dakika kadar konulmalıdır. Çok iyi gelir.

* Göz bölgesine aşırı makyaj yapmakta morluk nedenidir, bu tür ağır makyajlardan kaçının. Kullanılan nemlendiricili kremler pamuk ile cilde iyice yedirilmelidir. Cildinizin ara sıra nefes almasına izin verin, sürekli makyajdan kaçının.

* Bir kovanın içini sıcak su ile doldurun. Kafanızı bir havlu ile örtün ve yüzünüzü sıcak suyun buharına tutun. Bu yöntemle hem göz altı morlukları geçecek hem de cilt gözenekleri açılacak, cilt temizliği sağlanacak.

* Beslenmede bol sebze ve meyve tüketin. Bilhassa da E ve C vitamini bakımından zengin olan gıdalar yenmeli, meyveler tüketilmelidir.

* Salatalık ve patateste göz altı morluklarına iyi gelen doğal tedavi yöntemleridir. Çiğ patates ve salatalık göz altlarına 15 dakika konulmalıdır.

* Soğuk su veya buz kompresini de mutlaka deneyin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ