24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İdrar Tutamama Tedavisi

İdrar tutamama hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır.

İdrar Tutamama Tedavisi

İdrar tutamama hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Birçok kadın bu durumu hafif düzeyde de olsa yaşayabilir. Şiddetli olarak idrar kaçırma daha nadir görülür yaklaşık yüzde 10 seviyelerindedir.

İdrar tutamama sık sık idrar kaçırmak demek değildir. Fakat aktif bir kadında çok miktarda kaçırma oluyorsa böyle durumlarda haftada bir bile fazladır. Bazı kadınlar bu şikayeti olmasına rağmen doktora başvurmaz. Kimisi bunun sorun olduğunu kabul etmezken kimisi de utandığı için söyleyemez. Genellikle bu soruna her kadın kendince çözüm bulur emici pedlerden yardım alır.

İdrar tutamama nedenleri

İdrar tutamamanın tek nedeni yoktur, birçok faktör etki edebilir. Aslında bazıları kısa sürede tedavi edilebilecek rahatsızlıklardır.

İdrar yolları enfeksiyonu

İdrar torbası kontrolünün kaybı sebebiyle oluşabilir. Ağrı, sık idrara gitme ve zaman zaman idrarda kan bulunması gibi bulgular enfeksiyonu işaret eder. Bu rahatsızlık daha çok kadınlarda oluşur ve tedavisi de oldukça kolaydır.

İdrar tutamama tedavisi nasıl yapılır?

 İdrar tutamama tedavisi için seçenek oldukça çoktur. İdrar tutamama vakası başlayıp kişiye rahatsızlık verdiğinde mutlaka doktora gitmelidir çünkü erken müdahale tedaviyi kolay kıldığı gibi süreci de kısaltmaktadır.

İdrar tutamamada davranış tedavileri

Bu tedavi  kadınların idrar kaçırmalarının neden olduğunu bilmelerine ve bunlardan kaçınmalarına yardımcı olmak içindir. Kasık bölgesindeki kaslara  ekstra basınç yükleyen, öksürme ve ıkınma gibi hareketler idrar kaçırmaya sebep olur. Hayatımızda bir kaç değişiklik bunların tedavisinde etkin rol oynayabilir. Nedir bunlar?

Kilo verip kabız olmaktan kaçınmalıyız. Ağır yükler kaldırmamalıyız. Kafein içeren içerecekleri az tüketmeliyiz. Öksürüğe neden olan hastalıkların tedavisini hemen yaptırmalı öksürmeye neden olacak sigara tarzı şeylerden uzak durmalıyız.

Hastalığın çeşidine göre davranış tedavileri idrar torbasının eğitimini de içerebilir. Bu eğitimde normal ve anormal işeme düzenleri öğretilir. Belirli zamanlarda işeme önem arz eder. O zaman diliminde ihtiyaç hissetmeseniz bile tuvalete gidip işeme davranışı göstermek önemlidir. Bunun yanında egzersiz öncesinde de işemek gerekir. Zaman diliminin dışında idrar yapma isteğinizi görmezden gelme yolları öğretilir. Bunun sonucunda birkaç hafta sonra daha seyrek idrar kaçırmanız beklenir.

Uyarı : Sitede bulunan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, tedavi niteliğinde değildir. Sağlığınızı ilgilendiren her konuda mutlaka doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımız olan İyi Huylu Tümör Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ