20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hızlı Kilo Vermek: Uzmanlar Ne Diyor?

Hızlı kilo vermek hemen herkesin -en azından hayatının bir döneminde- istediği bir şeydir.

Hızlı Kilo Vermek: Uzmanlar Ne Diyor?

Hızlı kilo vermek hemen herkesin -en azından hayatının bir döneminde- istediği bir şeydir. Hele yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde çoğu kişi fazla kilolarının derdine düşmüş durumda. Peki hal böyleyken uzmanlar hızlı kilo vermek konusunda ne diyorlar?

Hızlı kilo verme ile ilgili ilk sorun, çok efor ve çok kısıtlı bir diyet gerektirmesi. Bu sıra dışı diyet ve egzersiz çabaları çoğunlukla sağlıksızdır ve sürdürülebilir yaşam stili değişiklikleri içermezler. Sağlık profesyonelleri sağlıklı bir kilo verme programında haftalık verilen kilo miktarının 0,5 kilo ile 1 kilo arasında olmasını tavsiye ediyorlar. Her ne kadar bu
miktar ilk bakışta az gibi gelse de, bu hızda kilo vermeyi sürdürmeniz daha olası ve uzun vadede kilonuzu korumanız daha kolay olacaktır.

Yarım kilo vermek için yakmanız gereken yaklaşık kalöri miktarı 3500 kalöridir. Peki bu ne demek oluyor? Bunu şöyle açıklayabiliriz, eğer haftada yarım kilo vermek istiyorsanız bir hafta boyunca her gün aldığınız kalöriden 500 kalöri fazlasını harcamanız gerekiyor.

Bunun yanında eğer çok hızlı kilo verirseniz, verdiğiniz kilolar vücudunuzdaki yağlardan gitmiyor olabilir. Büyük olasılıkla yumuşak doku ve su kaybediyorsunuz. Çünkü kısa bir sürede çok miktarda yağ yakmak pek mümkün değil. Ancak bazı istisnai durumlarda, doğru bir şekilde yapıldığında hızlı kilo vermek sağlıklı olabilir. Örneğin obezite nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşıyorsanız doktorunuz size çok düşük kalörili bir diyet önerebilir. Ancak bunun gibi ciddi diyetler doktor kontrolünde olmayı gerektirir.

Bunlara ek olarak bazı diyetler başlangıçta hızlı kilo vermenize olanak verebilir. Eğer kurallarına uygun yaparsanız başlangıçta sağlıklı bir şekilde 2 haftada 4-5 kilo vermek mümkün olabilir. Ancak bu 2 haftanın sonunda diyetinizi yeniden haftada 0,5-1 kilo verecek şekilde düzenlemeniz gerekir. Bu şekilde hem hızlı bir şekilde kilo verip moral kazanmış olursunuz, hem de bundan sonra sağlıklı bir diyete geçip uzun vadede kilo verme hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almak başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ