20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Saç Dökülmesine Neden Olan 5 Davranış

Normal durumlarda günde 50-100 saç dökülmesi normaldir. Saç dökülmesi daha çok yaşla ilişikilendirilse de bunu tetikleyen faktörler, hatta alışkanlıklarımız vardır:

Saç Dökülmesine Neden Olan 5 Davranış

Normal durumlarda günde 50-100 saç dökülmesi normaldir. Saç dökülmesi daha çok yaşla ilişikilendirilse de bunu tetikleyen faktörler, hatta alışkanlıklarımız vardır:

1- Stresten Uzak Durun

Sinir ve stres saçlarımızın en büyük düşmanıdır. İş hayatı, sınavlar, hamilelik sürecinin verdiği tedirginlik durumlar vs. derken sürekli stres altında oluruz. Stres yapmanın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, aksine sağlıklı düşünmemizi engelleyeceğinin bilincinde olarak stresten uzak durmaya çalışın.

2- Saçlarınızı Bunaltmayın

Saçlarımızın da rahatlamaya ihtiyacı vardır. At kuyruğu şeklinde saçlarınızı bağlıyorsanız, bundan vazgeçin. Şapkanız kafanızdan düşmesin diye iyice kafanızı sıkıyorsanız hemen kurtulun. Bunlar saçlarımızda daha çok kırılmalara neden olurlar, saçın kozmetik görünümünü kötü yönde de değiştirirler. Bunlar gibi saçı rahatsız edecek davranışlardan uzak durun.

3- Saçlarınızı Isıya Maruz Bırakmayın

Tabiki de saçlarınızı kazana koyup kaynatmaktan bahsetmiyoruz Saç kurutma makinaları, saç düzleştiriciler ve diğerleri … Bunlarla yepyeni bir imaj kazanır, günün en güzel kızı oluruz, belki de en yakışıklısı. Ama bunları kullanırken dikkatli olmalısınız. Saçın uzun süre ısıya maruz kalması saçı güçsüzleştirir, matlaştırır ve en nihayetinde saç dökülmesi sorunları ile başbaşa kalırsınız.

4- Saçlarınız Islakken Taramayın

Saçlarınızı ıslakken taradığınızda daha çok kırılmalara neden olacaktır. Daha çok kırılma daha çok saç dökülmesine neden olacaktır. Ayrıca saçınız kuruduktan sonra yumuşak uçlu bir tarakla saçınızı zorlamadan tarayınız.

5- Saçınız İçin Düzenli Beslenin

Düzenli beslenme sağlıklı bir hayatın anahtarıdır. Saç dökülmesi sorunu ile de düzenli beslenerek başa çıkabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ