14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kaç Defa Sezaryen Olunabilir?

Kaç Defa Sezaryen Olunabilir?

Kaç Defa Sezaryen Olunabilir? İlk doğumlarını sezaryenle yapan hanımlar, bir sonraki doğumlarını sezaryenle yapmak zorundadırlar. Hanımlar ilk doğumlarından sonra kaç defa daha sezaryen doğum yapabileceklerini bilmemektedir. Doktorlarına en çok sordukları sorulardan birisi de kaç defa sezaryen olabilecekleridir.

Çok çocuk sahibi olmak isteten hanımlar sağlık sorunlarından dolayı veya kendi istekleri ile sezaryen yaptırmışlarsa, diğer doğumları da sezaryenle olmak zorundadır. Ancak kadın- doğum uzmanları3. Sezaryenden sonra olacak doğumlarda risk arttığını söylerler. Geçirilen her operasyon, karın içindeki yapışıklık oranını artırır. Karın içinde artan yapışıklık oranı sezaryenin riskini artırır. Artan riskler üzerine hanımlar kaç defa sezaryen olunması konusunda endişelenir. Kişinin dayanıklılığına ve vücut yapısına göre bu yapışıklılık oranı 3 sezaryen yerine 4 ve 5 sezaryenden sonra artabilir. Çok fazla sezaryen yapılmasında bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu riskler şunlardır:

  • Her sezaryen ile birlikte karın içinde yapışıklık oranı artar. Bu durumda plesanta rahime yapışabilir.
  • Annede mesane, üreter ve bağırsak yırtıkları görülebilir. Bazı durumlarda rahim yırtılması da olabilir.
  • Annenin yoğun bakımda kalma süresi uzayabilir.
  • Sezaryen artışı ile birlikte hastada komplikasyonlar meydana gelebilir.
sezaryan ile doğum

FAZLA SEZARYENDA ANNE VE BEBEĞİN RİSKLERİ

3’ten fazla sezaryen doğum yapılabilir. Yapılan her sezaryen sonrası riskler arta. Hem anne hem de bebek risk grubuna girebilir. Peki, fazla sezaryenda anne ve bebeğin riskleri nelerdir? Bu riskleri minimum seviyeye indirmek için neler yapılabilir?

Kadın- doğum uzmanları her anneye öncelikler normal doğumu önerir. Ancak, suyun erken gelmesi, bebeğin oksijensiz kalması ya da annenin sağlık sorunu varsa bebek sezaryen ile alınır. Bu da çok fazla bebek sahibi olmak isteyen annelerin fazla sezaryende anne ve bebeğin risklerini artırır. Uzmanlar 3 sezaryen sonrası için riskli grup derler. Fazla sezaryende anne ve bebeğin riskleri şunlardır:

  • Her sezaryen sonrası karın içine atılan dikişlerle beraber, karındaki yapışıklılık oranı artırır. Bebek doğum yolu üzerine, rahim ağzına yerleşebilir. Plasenta rahim yolu üzerine olmaz. Rahmin yan kısımlarında bulunur.
  • Bebeğin eşi yani plasenta rahim iç duvarına hafifçe yapışıktır. Doğum sırasında kolayca ayrılabilir. Ancak sezaryen doğum sayısı arttıkça, plasentanın rahimden ayrılma durumu da zorlaşır.
  • Anne ise enfeksiyon kapabilir.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ