01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Nefes Çalışması Nedir?

Nefes Çalışması Nedir?

İçindekiler

Nefes çalışması, zihni arındırmak ve daha yüksek bir farkındalık durumuna ulaşmak için oldukça önemli bir tekniktir. Çalışmalar sayesinde bilinçli nefes almayı öğrenebilirsiniz. Çalışmanın içerdiği alt nefes teknikleriyle birçok seviyede sessizliği, sakinliği, berraklığı ve şifayı deneyimlemeniz mümkün hâle gelir. Meditasyonların size hissettirmesini beklediğiniz tüm bu huzur ve dinginlik hâli, doğru nefes alma teknikleriyle çok daha kolaydır. Eğer ulaşmak istediğiniz sakinlik ise nefes teknikleri ve çalışmalar sizi o konuma daha kolay götürebilir.

Yaş, cinsiyet ve statü fark etmeksizin her insan, zihinsel, duygusal, fiziksel konumlarını şifalandırabilmek ve daha iyi bir duruma getirebilmek için nefes çalışmaları yapar. Çok yoğun bir iş temposuna sahip olan çalışanlar, öğrenciler veya ev hanımları gibi her kesimden insan doğru meditasyon nefes teknikleriyle hayatlarını dönüştürebilir.

Nefes Tekniklerinin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar, bilinçli nefes tekniklerinin birçok sağlık sorununa yardımcı olduğunu, kişiye zinde hissettirdiğini ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini gösterir. Nefes egzersizlerinin en büyük faydası, stresi kontrol altına almak ve azaltmaktır. Bu da nefes tekniklerinin strese bağlı fiziksel ve anksiyete, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıkların gerilemesine yardımcı bir tedavi destekleyici yöntem olduğunu kanıtlar. Doğru ve bilinçli nefes tekniklerinin sağlığa olan faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) semptomlarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Astım semptomlarını azaltır.
 • Yetişkin hipertansiyonunu azaltır.
 • KOAH rehabilitasyonuna yardımcı olur.
 • Tip 2 diyabette glikoz yönetimini kontrol altına alır.
 • Kanser olan veya kardiyovasküler rahatsızlığı bulunan kişilerin yaşam kalitesini iyileştirir.

Nefes teknikleri doğru bir şekilde uygulandığında kaygıyı azalttığı ve hafızayı güçlendirdiği görülür. Depresyon semptomlarını da hafifletmeye yardımcı nefes çalışmaları, uyku kalitesini artırarak kalp sağlığını güçlendirir.

Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Daha iyi ve doğru nefes alarak hayat kalitenizi yükseltebilmeniz mümkündür. Bilinçli nefes alırken bazı ipuçlarını takip etmek, fiziksel ve mental anlamda şifalanmaya yardımcı olur. Daha dingin ve sağlıklı bir yaşam için nefes egzersizleri sırasında şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Derin nefes almaya özen gösterin ve egzersizi yavaş yavaş yaptığınızdan emin olun.
 • Egzersiz için en doğru alanı bulun. Balkon, bahçe, yatak veya koltuk, sizi en çok hangisi rahat hissettiriyorsa çalışmalarınızı orada yapın. Böylece daha yüksek verim alırsınız.
 • Nefes egzersizini zorunluluk olarak görmeyin. Kendinizi rahatlatın ve soluk borunuza gelen havanın tadını alın.
 • Nefes çalışmaları sırasında rahat ve vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edin.
 • Zamanlamayı kendi planlarınıza göre ayarlayın. En boş vaktinizi nefes egzersizlerine ayırın.

Yukarıdaki ipuçlarının yanı sıra tüm bu aşamaları tekrar edebilmek de oldukça önemlidir. Doğru nefes çalışmalarını gün içerisinde birkaç kez tekrarlayabilirseniz çalışmaların sunduğu ayrıcalıklardan daha fazla faydalanırsınız.

Doğru Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılabilir?

Nefes teknikleri, daha iyi bir yaşam standardına kavuşmanıza yardımcı olur. Egzersizlerden maksimum düzeyde verim alabilmek için kısa bir hazırlık aşamasından geçmeniz gerekir. Ardından doğru nefes alma tekniklerine başlayabilirsiniz. Nefes egzersizleri sırasında destekli ve rahat oturmak önemlidir. Omurganın doğal kıvrımlarını destekleyecek bir pozisyonda kendinizi daha rahat hissedersiniz. Doğru pozisyonu bulduktan sonra gözlerinizi kapatarak veya bir noktaya sabitleyerek çalışmalara başlayabilirsiniz. Nefes teknikleri sırasında diyaframınızı ve interkostal kaslarınızı çalıştırdığınızdan emin olmalısınız. Bu kısa hazırlık aşamasından sonra doğru nefes tekniklerini adım adım uygulayıp tekrar edebilirsiniz.

Breath Hub ile Doğru Nefes Teknikleriyle Tanışın!

Nefes uzmanları tarafından geliştirilen Breath Hub uygulaması, bilimsel çalışmalara dayanır. Psikologlar, psikiyatristler, dünyanın önde gelen nefes uzmanları ve bilimcileri tarafından tescil edilmiş olan uygulama, daha iyi bir yaşam standardına kavuşmanızı sağlar. Rehberli nefes çalışması uygulaması Breath Hub, kullanıcılarıyla doğru teknikleri detaylıca paylaşır. Siz de uygulamayı indirerek doğru nefes tekniklerini öğrenip kendinizi şifalandırma yolunda büyük bir adım atabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ