20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Cushing Sendromu ve Belirtileri Nelerdir?

Cushing Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ülkemizde pek bilinmese de gerek yaşam tarzı gerek beslenme sorunları ile bu hastalık gittikçe isminden daha fazla söz ettirir oldu. Peki Nedir Cushing Sendromu?

Cushing Sendromu ve Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Cushing Sendromu ve Belirtileri Nelerdir? Ülkemizde pek bilinmese de gerek yaşam tarzı gerek beslenme sorunları ile bu hastalık gittikçe isminden daha fazla söz ettirir oldu. Peki Nedir Cushing Sendromu?

Cushing Sendromu Nedir?

Cushing Sendromu Nedir? Sorusuna cevap olarak ismini 1932 yılında Harvey Williams Cushing tarafından tanısı konulan ve kortizol hormonunun olağanın üstünde bir düzeyde olduğu durumlarda ortaya çıkan belirtiler bütünü olduğunu söyleyerek başlayabiliriz.

Cushing Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Cushing Sendromu Belirtileri Nelerdir? Cushing sendromunun alışılmış belirtileri kilo artması, obezite, kan basıncının artması (hipertansiyon), ve derinin zayıflaması sonucu oluşan çizgilerdir. Her hastada belirtilerin tümü oluşmayabilir. Hasta ne kadar sürede kortizol etkisinde kalırsa belirtiler o denli farklı ve ağır şekillerde gelişir.

Cushing Sendromu Kimlerde Görülür?

Cushing Sendromu Kimlerde Görülür? Bu hastalık, böbrek üstü bezlerinden salgılanan glukokortikoid hormonların kanda aşırı miktarlarda bulunmasıyla ortaya çıkar. Böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması (adrenal hiperfonksiyon) da denilen bu durumdur. Buna başka bir deyişle Adrenal Yetmezliği de denibilir.

Sezen Aksu ve Türkan Şoray’ın bu hastalığa yakalanmasıyla gündemde adından daha fazla söz edilmiştir. Aslında erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülme olasılığı bulunur.

Cushing Sendromu ve Belirtileri Nelerdir?

Cushing Sendromu Fiziksel Belirtileri

Cushing Sendromu Fiziksel Belirtileri içerisinde kişinin gövdesi fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur. Akne ya da cilt enfeksiyonları, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet gibi belirtileri vardır. Ayrıca yüzde yüzlük bir oranda libido kaynı ile cinsel istekte de azalma görülür.

Cushing Hastalığının Tedavisi Nedir?

Cushing Hastalığının Tedavisi Nedir? İlk öncelikle hastalık vücutta artan kortizol seviyesi yüzünden geliştiği için bunun düşürülmesi gerekecektir. Bunun için de Kortikosteroid kullanımını azaltmak: Cushing Sendromunun Nedeni eğer uzun süre kortikosteroid kullanımı ise doktorunuz bu belirtileri azaltmak için astım, artrit veya diğer durumların tedavisini yeterli seviyede dengeleyerek ilaç dozlarını periyodik olarak azaltabilirler.

Cushing Sendromu Ameliyatı

Cushing Sendromu Ameliyatı  eğer nedeni tümör ise doktorunuz size cerrahi önerebilir ve ameliyat olabilirsiniz. Hipofizer tümörler  beyin cerrahisi tarafından ameliyatla alınır. Eğer tümör adrenal bezlerde, akciğer veya pankreasda oluşmuşsa cerrahi standart ameliyatla ya da bazı durumlarda küçük insizyonlarla  minimal invaziv cerrahi teknik kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ