24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yüksek Protein İçerikli Diyetler Sağlıklı mıdır?

Çoğu sağlıklı insan için, yüksek protein içerikli diyet üç-dört ay gibi kısa sürelerde uygulanırsa genellikle vücuda zarar vermez.

Yüksek Protein İçerikli Diyetler Sağlıklı mıdır?

Çoğu sağlıklı insan için, yüksek protein içerikli diyet üç-dört ay gibi kısa sürelerde uygulanırsa genellikle vücuda zarar vermez. Bunun yanında kilo vermeye de gerçekten yardımcı olabilir. Fakat özellikle karbonhidrat tüketiminin kısıtlandığı, “protein diyeti” veya “sınırsız protein diyeti” gibi isimler verilen proteinden zengin diyetler, uzun süre uygulanırsa sağlık açısından ciddi riskler taşır. Uzun sürelerde yüksek protein içerikli diyet sürdürülürse birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

  • Bazı yüksek protein içerikli diyetlerde karbonhidrat tüketimi de kısıtlanır. Bunun sonucu olarak diyetteki besleyici değer düşer ve gereken lifli gıdalar yeterince alınamaz. Kabızlık ve divertikülit gibi sağlık sorunları bu tip diyetlerde görülebilir. Ayrıca yüksek protein içeriği bazı tür kanserlere yakalanma riskini de arttırır.
  • Yüksek protein içerikli diyetler genellikle kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri gibi besinlerden oluşur. Bu yiyeceklerden oluşan diyetler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi arttırır.
  • Yüksek proteinli diyetler aynı zamanda böbreklerdeki sorunları kötüleştirebilir. Zaten vücuttaki metabolizma artıklarını uzaklaştırmada zorlanan böbrekler, proteinden zengin diyet ile daha da zorlanmaya başlarlar.

Eğer proteinden zengin bir diyet yapmayı düşünüyorsanız,  bunun sadece kısa dönemli kilo verme için kullanın. Bunun yanında alacağınız proteinleri de dikkatlice seçmeniz yararınıza olacaktır. Balık, tavuk (derisi hariç), yağsız sığır eti ve az yağlı süt ürünleri sağlıklı bir diyet için tüketebileceğiniz gıdalardır. Tam tahıllı ürünler ve besleyici öğelerden zengin olan sebze ve meyveler gibi lif içeriği yüksek olan karbonhidratları tercih edin.

Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı (diyabet) gibi hastalıklarınız varsa, kronik bir hastalık için sürekli ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız yüksek proteinli bir diyete başlamadan önce doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesi İçin Mutlaka Almanız Gereken 6 Besin başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ