20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Mitolojide Zeus

Mitolojide Zeus

Zeus Kimdir

Eski Yunan mitolojisinde bütün tanrıların tanrısı’’ Zeus’’ tur. Sonradan Eski Roma’ya geçen çok tanrılı sistemde , Roma mitolojisindeki tanrılar tansrısı ‘’Jüpiter’’ olarak belirtilmiştir.

Yunan mitolojisine göre, Zeus kendinden önce egemen olan Kronos ile Rhea nın oğludur. Kronos, cinlerin başkanı olan kardeşi Titan’la anlaşma  yapmış ve bu anlaşma gereğince, bir oğlu doğarsa onu yiyeceğine söz vermişti. Fakat oğlu doğduğu zaman, karısı Rhea onu kurtardı. Kocası Kronos’a oğlu Zeus yerine kundaklanmış bir bez parçasını yutturdu. Oğlu Zeus’u da Girit dağlarına gizledi. Zeus burada Amelita adında bir keçinin sütü ile besleniyordu.

Uzun bir süre sonra varlığını haber alan amcası Titan, Zeus’un babası Kronos’u tahtından indirdi. Zeus da babasının babasının yardımına yetişti. Titan’ı sürgüne gönderdi ama Kronos oğlu Zeus dan korkuyor ona güvenmiyordu. Bunun üzerine Zeus öz babasının bu tutumlarından bıkarak, kendini pusuya düşürmeye çalışan babası Krononos’u da sürgüne gönderdi. Kardeşlerine denizi ve cehennemi verdi, kendi de yerle göğün efendisi oldu. Poseidon (Roma mitolojisinde Neptün) denizlere, Plüto da yer altına hükmedeceklerdi. Böylece Zeus,  tanrılar arasında bir düzen kurdu ve yasalar koydu.

Olimpus dağında yaşayan Zeus, dünyanın ve göklerin yönetimi için sık sık öteki tanrılarla toplantılar yapar, onlara buyruklar verirdi. Zaman zaman da yıldırımdan yapılmış arabası ile elinde kalkanı tabiat kanunlarına hükmetmek amacıyla gezilere çıkardı. Yüksek dağların tepeleri, ulu meşeler ve kartallar Zeus’un çok sevdiği şeylerdi. Bundan dolayı eski Yunanlılarda bunlar kutsal sayılırdı.

Yunan mitolijisinin en rekli tiplerinden biri olan Zeus için çok efsaneler anlatılmıştır. Mitolojik kavramlar birer hayal ürünüdür. Son yıllarda Zeus ve efsaneleri hakkında yüzlerce film yapılmıştır

Bir önceki yazımız olan Neron Roma’yı Neden Yaktı başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ