22.10.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kasko Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Kasko Sigortası Yaptırmanın Faydaları. Kasko sigortası sahibi öncelikle hasarın gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içinde durumu sigortacıya belirtmelidir. Kasko sigortası ve faydaları saymakla bitmez ve bu konu önem arz ettiğinden mutlaka yapılması gerekmektedir.

Kasko Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Kasko Sigortası Yaptırmanın Faydaları. Kasko sigortası sahibi öncelikle hasarın gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içinde durumu sigortacıya belirtmelidir. Kasko sigortası ve faydaları saymakla bitmez ve bu konu önem arz ettiğinden mutlaka yapılması gerekmektedir. Sanki sigortalı değilmişçesine gerekli kurtarma ve koruma önlemlerini almalıdır.

Bu amaçla sigortacı tarafından verilen talimatlara elinden geldiğince uymalıdır. Aracın çalınması halinde ise durumu öğrenir öğrenmez yetkili makamlara bildirimde bulunulması gerekmektedir. Gerekli belgeleri de gecikmeden sigortacıya ulaştırmalıdır. Zararın tahmini miktarını ve bu zarara neden olan olayı yazılı olarak ve makul bir süre içerisinde sigortacıya bildirmelidir.

Yine ayrıca sigorta konusu ile başka bir sigorta sözleşmesi varsa bunları da sigortacıya söylemelidir. Tazminat yükümlülüğünün miktarının hukuk haklarının saptanması için sigortacının veya yetkili kıldığı temsilcilerinin sigorta kapsamında yer alan maddelerde yapacakları bütün araştırmalara izin vermelidir. 3.kişilerin haksız veya kusurlu hareketleri sonucu meydana gelen kazalarda mevcut tanıkların kimliklerini ve adreslerini en yakın yetkili makama bildirmelidir. Hatta mümkünse bir görgü tanığı tarafından imzalanmış bir tutanakta sağlamalıdır.

Kasko Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Poliçe sözleşme süresi içerisinde araç sahibinin değişmesi halinde sigorta sözleşmesi kendiliğinden feshedilmiş olur. Tabi poliçe fesih tarihi ile poliçe vade sonu arasında kalan gün için ödenmiş olan bir gün için prim varsa bu prim sigorta ettiren kişiye geri ödenmektedir. Sigortalı veya sigorta ettirenin ölümü halinde ise sigortalının hükmü devam eder ve sözleşmeden doğan bütün haklar ve borçlar mirasçılara geçer.

Bu durumda sigortanın varlığını öğrenen yeni hak sahibinin durumu 15 gün içerisinde sigortacıya bildirmesi gerekmektedir. Motorlu araçlarla ilgili bir diğer sigorta hizmeti olan trafik sigortası ile karıştırılmaması gereken bu hizmetin farklı olduğu noktalara bakacak olursak : kasko sigortası kendi aracınıza gelen maddi zararları teminat altına alan bir sigorta türüdür.

Trafik sigortası ise aracınızın 3.şahıslara vereceği hem maddi hem de manevi zararları karşılayan bir sigorta türüdür ve yaptırılması zorunludur. Trafik sigortası bahsettiğimiz üzere sadece 3.şahısların zararlarını karşılar yani kendi aracınızın zararlarını ödemez.

Aracınıza gelebilecek zararlar için ise kasko sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Şirketler teminatların geliştirilmesi amacıyla paket poliçeler oluşturmaktadırlar. Bu kapsamda kasko sigortalılarıyla beraber ihtiyari mali sorumluluk sigortaları da bu ek poliçelerde verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Daha Az Yakıt Tüketimi İçin 6 Tüyo başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ