Bilgi Vitrini

Daha Az Yakıt Tüketimi İçin 6 Tüyo

Daha Az Yakıt Tüketimi İçin 6 Tüyo

Daha Az Yakıt Tüketimi İçin 6 Tüyo. Dünyanın en pahalı benzininin Türkiye’de satıldığı herkesin malumu. Üçte ikisi vergiye giden akaryakıt fiyatlarına sürekli gelen yeni zamlar, sürücülerin en büyük derdi. Böyle bir devirde, tasarruf için alınacak önlemlerin de önemi artıyor. Sürücülerin büyük çoğunluğu, bazı doğru bilinen yanlışları yaparak aslında daha fazla yakıt sarf ediyor. İşte size daha az yakıt tüketimi için küçük tüyolar…

1) Motor ısınsın diye beklemeyin

En çok uygulanan yanlışların başında, hava soğukken motorun ısınması için rölantide çalıştırıp beklemek gelir. Karbüratörlü araçlarda bu durum geçerliydi. Halbuki günümüz teknolojisiyle üretilen araçların tamamında enjeksiyonlu motorlar kullanıyor. Aracın içini ısıtmak gibi bir isteğiniz yoksa, motoru ısıtmaya çalışmanın hiçbir anlamı yok.

2) Yüksek oktanlı benzin daha az yakmaz

Orta sınıf bir araç sahibi daha yüksek oktanlı benzin kullanarak, daha az yakıt tüketmiş olmaz. Yüksek oktanlı benzinin motoru temizlediği ve daha uzun yol aldığı doğru değildir. Sadece daha fazla para harcamanıza ve bulduğunuz küçük boşluklarda depar atmanızı sağlar.

3) Yüksek devir ve ani frenden kaçının

Yakıt tüketimini aracın hızlı veya yavaş olması değil, motorun çalışma devri belirler. Ani kalkışlar, kısa mesafede hızlanıp birden frenlemeler hepsi cebinize doğrudan zarar verir. Doğru olan aracı 1.500-2.500 devir aralığında kullanmaktır.

4) Doğru lastik kullanın

Yaz ve kış koşulları için iki ayrı takım lastik kullanmaya özen gösterin. Soğuk havada yaz lastiği, sıcak havada kış lastiği kullanmak daha çok yakmanıza neden olur. Lastiklerin ortalama ömrü 40 bin km veya 6 yıldır. Ömrünü tamamlamış lastikle hem hayatınızı riske atar hem de daha fazla yakıt tüketirsiniz.

5) Servis zamanlarını ihmal etmeyin

Her modelin kendine uygun bir periyodik bakım zamanı vardır. İlgili kilometrede servis bakımlarını yaptırmak, tasarruf için de çok önemlidir. Kirlenmiş yağ ve hava filtreleri aracın hem performansını düşürür hem de yakıt tüketimini arttırır.

6) Şart değilse klima kullanmayın

Önümüz yaz, sıcak havalar kapıda. Ama unutmayın klima kullanımı motora daha fazla yük bindirerek daha çok yakıt tüketimine neden olur. Mümkün olduğunca klimayı açmamaya çalışın. Yaşadığınız koşullar şart koşuyorsa, yaz öncesi bakım yaptırmayı unutmayın. Çünkü, polen filtresi kirliliği ve gaz eksikliği faydası olmayan ama yine de çok yaktıran bir klima demektir.

Bir önceki yazımız olan Kış lastiğinin özellikleri nelerdir? başlıklı makalemizde otomobil ve otomobil haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ