08.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İklimlere Göre Yetişen Meyve Türleri

İklimlere Göre Yetişen Meyve Türleri

Hangi İklimde Hangi Meyveler Yetişir, İklimlere Göre Yetişen Meyve Türleri

İklimlere Göre Yetişen Meyve Türleri, yurdumuzun İç ve Doğu bölgelerinde karasal iklim hüküm sürmektedir. Karasal iklimde yetişen meyve-sebzelerin bölgelere göre yetiştiği yerler şu şekilde sıralanabilir:

İç Anadolu Bölgesi: Bu bölgede arpa, buğday, çavdar, yulaf, ayçiçeği, fasulye, nohut, mercimek, patates, nohut yetiştirilmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi: Yurdumuzun doğu illerinde Iğdır ve Malatya’da pamuk yetiştirilirken, diğer bölgelerde arpa, buğday, tütün, lahana, patates, şekerpancarı, çavdar üretilmektedir.

Yurdumuzun kuzey bölümünde özellikle Doğu Karadeniz’in kıyı şeridinde Karadeniz İklimi hüküm sürmektedir. Bu iklim tipi çokça yağış aldığından burada yetiştirilen ürünler de yağışa elverişli olan tarım ürünleridir. Bu iklimde yetişen tarım ürünleri; çay, mısır, tütün, fındık, pirinç, keten, erik, elma ve kısıtlı olarak turunçgillerdir. Yağışın çok yoğun olduğu kıyı şeridindeki Bafra ve Çarşamba ovalarında çeltik üretimi yapılmaktadır. Aynı şekilde bol yağış alan Rize’de de çay tarımı yaygındır. Artvin’de mısır, Ordu ve Giresun çevresinde ise fındık tarımı görülmektedir.

Akdeniz ikliminde tropikal meyveler ile birlikte turunçgil tarımı yaygındır. Portakal, limon, muz, anason, susam, zeytin, üzüm, incir, tütün, domates, patates, ayçiçeği, pancar, biber, salatalık, soğan, kabak tarım ürünleri bu iklimde en çok yetiştirilen ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır..

Aynı zamanda bir bölümünde Akdeniz iklim tipi hüküm süren Güneydoğu Anadolu bölgesinde de üzüm, zeytin, karpuz, kırmızı mercimek, antepfıstığı ve pamuk üretimi yapılmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ