16.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hangi Kumaşlar Ön Yıkama Yapılır

Hangi Kumaşlar Ön Yıkama Yapılır

Hangi Kumaşlar Ön Yıkama Yapılır? Çamaşır makinesi, kirlenmiş çamaşırların yıkanarak temizlenmesi aşamasında müthiş bir yardımcıdır. Çamaşır makinesinin yaygın olarak kullanılmadığı dönemlerde çamaşır yıkamak için koca bir günün tümünü harcamak gerekirdi. Artık makinenin içini doldurup asmak kadar kolay hale geldi.

Çmaaşır makinesinde aşağı yukarı her türden kumaşı yıkamak mümkündür. Ancak her kumaşın sahip olduğu özellik farklı olduğu için tercih edilen yıkama programı da kumaşın türüne göre seçilmelidir.

Hangi kumaşlarda ön yıkama tercih edilmelidir?

Ön yıkama genellikle zor lekelerin olduğu kıyafetleri temizlemek için kullanılan bir yıkama türüdür. Kıyafetlerin üzerine işlemiş zor lekelerle başa çıkmak için ön yıkama en zahmetsiz tercihtir. Özellikle beyazlarda tercih edilmektedir. Ancak yüksek ısıda ve uzun süreli yıkaması nedeniyle doğa dostu kabul edilmez ve son dönemde terk edilmeye başlanmış bir yıkama türüdür.

Beyaz renge sahip çamaşırlarda ön yıkama tercih edilir. Beyazın renk atma ve renkleri birbirine karıştırma gibi bir riski yoktur. Bu nedenle ön yıkama yüksek ısı uygulasa bile beyazlar için sıkıntı olmaz.

Renkli çamaşırlarda ön yıkama çok uygun değildir. Özellikle koyu tondaki renkliler bu risk grubuna girmektedir. Yüksek ısıda uzun süre yıkanan çamaşırlar mevcut renklerini atarak birbirine verebilir. Bu da hoş olmayan manzaraların doğmasına neden olur. Sarı mı yeşil mi olduğunu bilemediğiniz bir kazak sinir bozucu olsa gerek!

Saten özellikli kumaşlarda ön yıkama yapmamalısınız. Satenin özelliği narin özellikte olmasıdır. Ön yıkamaya atarsanız sten kumaş özellikli çamaşırlarınız zarar görebilir.

Pamuk özellikli kumaşlara ön yıkama yapabilirsiniz. Ancak %100 pamuk özellikli kumaşların çekerek küçülme riski vardır. En sağlıklı hareket, ön yıkama programını seçmeden önce ürünün yıkama talimatına bakarak nasıl yıkanabileceğini iyice öğrenmektir.

Polyester özellikli kumaşlara sahip çamaşırları ön yıkama programında yıkayabilirsiniz.

Ön yıkama programını seçerken çamaşırların yıkanacağı ısıyı da belirleyebilirsiniz. 90 derece yerine 60 derecede ön yıkama programını seçerseniz çamaşırlarınızın daha az zarar görmesini sağlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ