24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Diz Sakatlanmalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Diz Sakatlanmalarına Karşı Alınabilecek Önlemler. Her yaştan, cinsiyetten, kilodan insanda diz sakatlanması görülebilir.

Diz Sakatlanmalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

İçindekiler

Diz Sakatlanmalarına Karşı Alınabilecek Önlemler. Her yaştan, cinsiyetten, kilodan insanda diz sakatlanması görülebilir. Bunu önlemek için birkaç basit önlem almanız yeterli olacaktır.

Esneme hareketleri

Diz sakatlanmalarının nedenlerinden biri kasların sert olmalarıdır. Bunu önlemenin yolu ise esneme hareketleri yapmaktır. Spora başlamadan 3-5 dakika önce yapacağınız esneme hareketleri sakatlanmanızı engellemede büyük rol oynar.

Dizlik

Eğer dizinizde önceden olmuş bir yırtılma ya da sakatlık varsa spor yaparken mutlaka dizlik taklmalısınız. Bu, dizinizin daha çok hasar görmesini önler.

Vücudunuzu dinlemek

Herhangi bir sakatlanmanın önüne geçmenin en iyi yolu vücudunuzu dinlemektir. Eğer belli bir bölgeniz, bir hareketi yaparken ağrıyorsa o bölgenin üzerine gitmemek akıllıca olacaktır. Vücudunuzu iyi hissetmediğiniz bir gün geçiriyorsanız o günü egzersiz yapmadan bitirin. Vücudunuzu dinlerseniz daha güçlü ve daha sağlıklı olursunuz. Kendinizi boş yere zorlamanın bir gereği yok.

Diz Sakatlanmalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Doğru ayakkabı

Doğru ayakkabı seçimi sakatlanmaların önüne geçer.

Güçlenmek

Bacaklarınızdaki daha büyük kas gruplarını çalıştırarak diz sakatlanmasını engelleyebilirsiniz. Çömelme hareketi gibi basit egzersiz hareketleri bacaklarınızı güçlendirecek, dizlerinizi koruyacaktır.

Buz tedavisi

Eğer diziniz geçmiş bir sakatlıktan dolayı ısındıysa iltihaplanmayı azaltmak için dizinize buz koyun. Buzu, her eklem ağrınıza ya da sakatlığınıza kullanabilirsiniz.

Kilo vermek

Obez ve fazla kilolu kişilerin diz sakatlanmalarına daha yatkın olduklarını biliyor muydunuz? 1 kilo vermek bile dizlerinizdeki baskıyı azaltacaktır.

Eğer dizinizde ciddi bir problem olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ