01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Köpek Balıkları Nerede Yaşar ve Özellikleri Nedir

Köpek Balıkları Nerede Yaşar ve Özellikleri Nedir

İçindekiler

Köpek Balıkları Nerede Yaşar ve Özellikleri Nedir? Okyanusların ve denizlerin efendisi olarak bilinen balinalardan sonra bilinen köpek balıkları değilmi bir çok belgeselde köpek balıklarının yaşamı hakkında bilgi ediniriz bu hayvanları izlemekte insana ayrı bir zevk vermekte düşünsenize köpek balığıyla karşı karşıya kaldığınızı ben kalmak istemem anında midesine indirebilir. Bu balıkların genel adı köpek balığı olarak bilinir fakat 465 geçkin türü bulunmakta çok büyük ve küçükleri vardır en büyüğü balina köpek balığıdır. Köpek balıklarının bazı türleri tatlı su ve tuzlu suda yaşama özelliği vardır. Bu balıklar kemiksiz olmakla iskelet yapısı tamamen kıkırdaktan oluşmaktadır.

Başlıca bilinen türleri şunlardır; çekiç köpekbalığı, harhariyas, güneşleyen köpekbalığı, mavi köpekbalığı, camgöz, vatoz,  çizgili köpekbalığı ve keler cinsidir. Bunlar en çok adını duyduğumuz türlerdir.

Köpek balıkları neyle beslenir

Türlerin tamamı etcildir denizde veya okyanusta yaşayan bu hayvanlar güçlerinin yettiği balıkları yerler. Fakat en büyüğü dahil tek yiyemedikleri hayvan fok balığıdır. Herhangi biri fokları av olarak görüp yemeye çalışırsa avcı durumundayken av olabilirler.

Köpek balıkları nerde yaşarlar

Bu hayvanlar derin sularda yaşarlar türlerine göre yaşadıkları alanlar değişmektedir genel olarak özetlersek tropik sularda, kuzey denizlerinde ve Akdeniz de yaşamaktadırlar.

Üreme şekilleri türlerine göre ikiye ayrılmaktadır yumurtlama ve doğurma yani köpek balıklarının bazı cinsleri yumurtlayarak çoğalmakta, bazı cinsleride doğurarak çoğalmaktadır.

köpek balıkları

Bilinen bazı türler

Asıl köpek balığının boyu 1,25-1,75 metre arasında değişir. Yaşadıkları yerler ise Akdeniz, tropik ve kuzey denizlerdir. Mayıs ve Haziran aylarında yaşamlarını kıyı bölgeler se sürdürürler.

Adını çok duyduğum mavi köpek balıkalrı ise tropik ve Akdeniz gibi daha çok ılık denizleride ve yaşar bu hayvanların boyları ise 3,5 ve 4,5 arasında değişir.

Adını çok duyduğumuz bir diğer tür ise mahmuzlu camgöz türüdür bunlarda Atlantik ve Akdeniz de yaşar boyları ise hemen hemen 1,5 metredir.

Evet yine tanıdık bir tür ise siyah camgöz dür bunlar ise Avrupa denizlerin de yaşar boyları 45 cm dir.
Yabancı gelmeyen bir tür de çekiç başlı köpek balığıdır bu hayvanlar ise Akdeniz’de ve tropik denizler de yaşarlar boyları ise 3 ve 5 metre arasında değişir.

Son olarak bilinen bir diğer tür ise güneşleyen köpek balığıdır bu hayvanlar  ise okyanuslarda yaşar boyları 13 metreyi bulur.

Özellikleri

Köpek balıklarının avını bulma ve yakalamada usta olmalarının nedeni koku alma duyuları gelişmiş olduğu içindir. Kilometrelerce uzakta olsun gelişmiş burun delikleri sayesinde avının kokusunu alır. Burunları başlarının alt kısmında ve ağzının önündedir. Bir diğer özelliği ise başka vibrosyonları sayesinde sudaki en ufak titreşimi hissetmeleridir. Gözleri de oldukca gelişmiş avını zayıf ışıkta dahi 30 metre kadar mesafeden tesbit edebilme yeteneğine sahiptirler.

Evet kısaca sizlere köpek balıkları hakkında bilgiler sunmuş olduk bu hayvanlar ne kadar tehlikeli ve ürkütücü olursa olsun sonuçta hayatta kalma mücadelesi vermekteler avlanmazlarsa hayatta kalamazlar.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ