20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

e-Faturaya En Kolay Nasıl Geçerim?

e-Faturaya En Kolay Nasıl Geçerim?

İçindekiler

Muhasebe sektöründe dijitalleşme günümüzde hız kesmeden devam etmektedir. Elektronik bir fatura çeşidi olan e Fatura kullanımı gün geçtikçe hızla artmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan yönergelerde, e-Fatura mükellefi olması zorunlu kılınan firmaların satış sınırları her geçen sene daha da düşürülmektedir. Bununla beraber e-Fatura kullanıcısı sayısı gittikçe artar. Günümüzde, bakanlıklar tarafından belirlenen ciro sınırlarını karşılamayan firmalar da istekleri dahilinde e-Fatura kullanıcısı olarak e-Fatura kesmeye başlayabilirler. Birçok firma e-Faturaya geçiş sürecinde en kolay yöntemin hangisi olduğunu merak eder.

e-Fatura Nedir?

e-Fatura yani Elektronik Fatura, her türlü satış işleminden sonra oluşturulan fatura belgesinin elektronik versiyonudur. e-Fatura kağıda basılı standart bir faturada yer alan bütün bilgileri barındırır ve tek farkı bir kağıda basılmamasıdır. E Fatura elektronik sistemler üzerinden oluşturulur ve tamamen sanaldır. Elektronik ortamda oluşturulan e-Faturalar elektronik sistemler bünyesinde saklanır ve muhafaza edilir.
e-Faturaların karşı tarafa gönderilmesi için bir kağıda basılması gerekmez. Oluşturulan e-Faturalar e-posta gibi kanallar aracılığıyla karşı tarafa saniyeler içerisinde gönderilebilir. e-Fatura, fatura mükellefleri için oldukça avantajlıdır. e-Fatura baskı ve kağıt masraflarını ortadan kaldırırken, aynı zamanda doğaya da oldukça yararlıdır.

e-Fatura Nedir?

e-Faturaya Nasıl Geçiş Yapılır?

Birçok firma e Faturaya nasıl geçilir sorusunun cevabını merak eder. Elektronik muhasebe sistemlerine yabancı olan satıcı ve firmalar için e-Faturaya geçiş süreci meşakkatli ve karmaşık görülebilir. Küçük ya da büyük ölçekli her firmanın e-Faturaya geçiş sürecinde kullanabileceği iki farklı yöntem bulunur; özel entegrasyon ve GİB Portal yöntemi. Bu yöntemlerden her ikisi de farklı aşamalara sahiptir.

GİB Portal yöntemi ile e-Faturaya geçiş yapabilmek için:

⦁ e-Fatura Başvuru Formu ve Taahhütnamesi, Elektronik Mali Mühür Sertifika Sahibi Taahhütnamesi, Şirket Kuruluş Sözleşmesi ve noter onaylı imza sirküleri temin edilir.
⦁ Bu belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra e-Fatura başvurusu yapılır.
⦁ Başvurusu uygun görülenler Kamu Sertifika Merkezleri aracılığıyla mali mühürlerini alabilir.
⦁ Mali Mühür Sertifikasının bedeli Kamu Sertifika Merkezine yatırılır ve mali mühür başvuru sahibine teslim edilir.
⦁ Mali Mühür alındıktan sonra başvurunun onaylanması beklenir. Başvuru onaylandığı takdirde firma e-Faturaya geçmiş olur.

Özel Entegrasyon yöntemi ile e-Faturaya geçiş yapma yönteminde bütün işlemler özel entegratörler tarafından yapılır. Özel entegratör e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye gibi elektronik belgeleri işleyebilen kişilere verilen isimdir. Özel entegratör ile e-Faturaya geçiş işlemi aşamaları şu şekildedir:

⦁ Başvuru yapan taraf Kamu Sertifikasyon Merkezlerinden mali mühür başvurusu yapar.
⦁ e-Fatura sözleşmesi imzalanır ve başvuru yapılır.
⦁ Özel entegratör, başvuru yapan tarafa başvuru linkini iletir ve başvuru yapan taraf bu linkteki gerekli alanları doldurur.
⦁ Doldurulmuş link özel entegratör tarafından kontrol edilir ve bunun üzerine özel entegratör başvuru yapan tarafa aktivasyon linki gönderir.
⦁ Başvuru yapan taraf, özel entegratörün kendisine gönderdiği aktivasyon linkini mali mühür ile imzalar. Bu noktadan sonra başvurunun onaylanması beklenir.

e-Faturaya En Kolay Geçme Yöntemi Nedir?

Günümüzde e-Faturaya geçiş sürecinde kullanılabilecek en kolay yöntem özel entegratörlerdir. Özel entegratörler e-Fatura geçiş işlemi için gerekli olan bütün süreçleri profesyonellikle yönetir. Bu sırada başvuru yapan tarafın herhangi bir işlem yapması gerekmez. Özel entegratörler her aşamayı titizlikle halleder ve başvuru yapan tarafın sadece gerekli alanları mali mühür ile imzalaması gerekir.

En Kolay E Fatura Programı Geçişi İçin Logo İşbaşı

E Faturaya nasıl geçilir diye merak ediyorsanız, en kolay ve en hızlı yöntem Logo İşbaşı’nda! Hemen şimdi oturduğunu yerden e-Faturaya geçmek ve hemen fatura kesmeye başlamak için Logo İşbaşı’nın sunduğu ön muhasebe e Fatura programı için başvuru yapabilirsiniz. Dilediğiniz yerden internete bağlı bir telefon, tablet veya bilgisayar sayesinde anında e-Fatura kesebilirsiniz. Üstelik yıllık 1200 e-Fatura kontörü de hediye! www.isbasi.com adresinden saniyeler içinde ücretsiz üye olarak 14 günlük deneme üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ