28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

PS4 ve PS4 Pro Arasında Ne Gibi Farklar Var?

PS4 ve PS4 Pro Arasında Ne Gibi Farklar Var?

PlayStation 4 ilk olarak Kasım 2013’te çıktı. Cihazın gücü o zamanlarda bile tartışılmaktaydı, keza bilgisayarlar yavaş yavaş 4K oyunlara doğru geçerken konsolun bu derece güçsüz olması, nasıl beş sene idare edeceğini sorgulatır cinstendi. Bir önceki kardeşi PlayStation 3’e nazaran Full HD oyun ve HDR gibi özellikleri destekleyen PlayStation 4, bir kısım oyuncuların yüzünü güldürmeyi de başarmıştı aslında.

En iyi güncel PS4 ve PS5 oyunlar için https://silvergoo.xyz/en-iyi-ps4-ve-ps5-oyunlari/

Yeni nesille birlikte DualShock da geliştirilmişti. Zaten DualShock, PlayStation’ın alameti farikasıydı; keza PlayStation, oyun ve oyuncu odaklı bir cihaz olduğundan, oyun deneyimini maksimuma çıkarmak zorundaydı. Dualshock’un üzerine dokunmatik bir panel eklenmiş ve tuşları daha da geliştirilmişti.

Ayrıca oyuncular şikâyet etseler de üzerinde bir ışık da bulunuyordu. Örneğin oyunda karakterin canı azaldığında kolun üzerindeki ışık kırmızıya dönüyordu ve dahili hoparlör sayesinde oyundaki bazı sesleri DualShock üzerinden duyabiliyordunuz. Tüm bunların yanında konsol DualShock’un hareketlerini de algılayabiliyordu artık. Bazı durumlarda sağa sola sallayarak oyuna komut verebiliyordunuz. Tüm bunlar oyun deneyimini üst seviyelere çıkarıyordu.

Yukarıda özetlediğimiz gibi; birinci nesil PlayStation 4’ün eksileri de vardı, artıları da…

PS4 ve PS4 Pro Arasında Ne Gibi Farklar Var?

Derken PlayStation 4 Pro çıktı karşımıza. Yukarıda saydığımız özelliklerin çoğu aynı kalmıştı ama cihazın gücü gözle görülür bir şekilde artmıştı. O eski PlayStation 4’ümüz artık 4K çalıştırabiliyordu. Adı da PlayStation 4 Pro olmuştu…

PlayStation 4 Pro oyunları 4K çalıştırıyordu çalıştırmasına ama bu işin altında yatan bir sır vardı; aslında oyunların çoğu Checkerboard Rendering dediğimiz bir yöntem sayesinde 4K oluyordu. Bu sistem 4K’ya yakın çözünürlükteki görüntüleri alıyor ve onları 4K’ya büyüterek aradaki boşlukları tahmin diyor, kendisi dolduruyordu. Elbette ki teknik olarak çok daha karmaşık bir yöntem bu; ama biz size kolay şekilde anlatıyoruz.

Kısacası Playstation 4 Pro, oyun oynarken gerçek 4K göstermiyordu. Bu durum bazı oyuncular için bir huzursuzluk kaynağı olsa da aslında gösterilen görüntü 4K’ya çok ama çok yakındı. Öyle ki normal bir insanın Checkerboard Rendering tekniğiyle yaratılan bir görüntüyü gerçek 4K’dan ayırt etmesi bir hayli zordu; özellikle de görüntülerin hızla akıp gittiği bir oyun oynarken. Bu durumu fark etmek için bazı ayrıntılara özellikle bakmak ya da karşınızdaki görüntüyü en ince detayına kadar incelemeniz gerekiyordu.

Kısacası PlayStation 4 Pro da oyuncular tarafından kabul gördü. Hatta 2021 yılında ikinci elinin de giderek ucuzlamasıyla birlikte hâlâ alınabileceğini düşünmekteyiz. Aşağıya her iki konsolun da teknik detaylarını yazacağız.

Bu arada siz hangi konsolu tercih ederdiniz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Peki Özellik açısından ne gibi farklar var?

  • PS4 Pro’nun grafik işlemcisi daha iyi çalışıyor; PS4 Pro’da 4.2 TFLOP’luk bir grafik işlemcisi bulunurken PS4’te 1.84 TFLOP’luk bir grafik işlemcisi bulunuyor.
  • PS4 Pro’da 802.11ac Wi-Fi anteni ve Bluetooth 4.0 mevcut.
  • PS4 Pro’nun belleği, PS4’ten 1GB daha fazla.
  • PS4 Pro 4K oyunları ve HDR’ı desteklerken PS4’te yalnızca HDR desteği mevcut.

İşte en çok sevilen PlayStation 4 oyunları:

Dark Souls 3 — 24 Mart 2016

Death Stranding — 8 Kasım 2019

Final Fantasy 15 — 29 Kasım 2016

Detroit: Become Human — 24 Nisan 2018

Assassin’s Creed Odyssey — 2 Ekim 2018

Bloodborne — 24 Mart 2015

Persona 5 — 15 Eylül 2016

Uncharted 4: A Thief’s End — 10 Mayıs 2016

Ghost of Tsushima — 17 Temmuz 2020

The Witcher 3: Wild Hunt — 18 Mayıs 2015

Marvel’s Spider-Man — 7 Eylül 2018

Red Dead Redemption 2 — 26 Ekim 2018

Horizon: Zero Dawn — 28 Şubat 2017

God of War — 20 Nisan 2018

Last of Us Part 2 — 19 Haziran 2020

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ