14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hafızamı Nasıl Güçlendiririm?

Hafızamı Nasıl Güçlendiririm?

Hafızamı Nasıl Güçlendiririm? Bir miktar destek ve bazı tıbbî önerilere uyarak hafızanızı koruyabilir, hatta daha da güçlendirebilirsiniz. İşte size kolayca uygulayabileceğiniz bazı öneriler:

Hatırlamaya çalışın: Bol bol bulmaca çözerek hatırlama yeteneğinizi geliştirebilir­siniz. Ama bu, her şeyi hatırlamanız gerektiği anlamına da gelmez. Hatırla­mak için geliştirilmiş bazı kolaylıklardan yardım alın. Sıradan bilgilerin bey­ninizi işgal etmesine izin vermeyin. Telefon rehberleri, adres defterleri, kişisel bilgisayarlar ya da post-itler sizin için önemsiz bilgileri beyninize değil, bunla­ra kaydetmeniz için geliştirilmiştir, yararlanın!

Yeni şeyler öğrenin: Yabancı dilde yeni kelimeler, önemli telefon numaraları, yeni adresler ezberleyin. Şiirleri, deyimleri, fıkraları aklınızda tutmaya gayret edin.

Kültürel hayatı keşfedin: Yaşadığınız toplumdaki kültürel aktivitelere katılın. Kon­serlere, söyleşilere, tiyatrolara, müzikallere gidin. Yeni sanatsal yetenekler edi­nin. Mevcut yeteneklerinizi daha da geliştirin.

Okuyun: Düzenli okuyun ve mümkünse bir günlük tutun. Teknolojiyle ilgilenin. E- posta göndermeyi, internete bağlanmayı, bilgisayar kullanmayı deneyin.

Yeni beceriler edinin: Kurslara gidin. Yeni bir dil öğrenin, yeni bir uğraşı edinin. Yeni şeyler öğrenmenin tadına varın.

Bildiklerinizi öğretin ve aktarın: Bilgilerinizin, tecrübe ve yeteneklerinizin sizden sonrakiler için de gerekli olduğunun bilincinde misiniz? Bilgilerinizin tekrar­landıklarında belleğinizde daha uzun bir ömür süreceğini unutmayın.

Özetleyin, kayıt tutun: Geçmişte yaşadıklarınızı, öğrendiklerinizi, tecrübelerinizi hatırlamaya, bunlara ilişkin kısa notlar tutmaya çalışın. Oluşturduğunuz ka­yıtları dosyalamaya ve saklamaya özen gösterin. Böyle bir çalışma, öğrendiği­niz yeni bilgilerin belleğinize kaydım da kolaylaştıracaktır. Bilgileri kısaltın ve özetlemeye çalışın.

Beyninize egzersiz yaptırın: Düzenli beyin egzersizleriyle zihninizi çalıştırın. Basit matematik problemleri çözmeye ve mantık soruları yanıtlamaya gayret edin.

Konsantre olun: Konsantrasyon eksikliği bellek yetersizliğinin en önde gelen nede­nidir. Bir arkadaşınızın adını, kullandığınız bir ürünün markasını, önemli bir tarihi beynini­ze kaydederken aynı zamanda bir başka şeyi düşünmemeye çalışın. Eğer yete­rince odaklanmazsanız ve o bilgi beyninize tam olarak yerleşmezse hatırlama.

hafıza güçlendirme

Beyin gücünüzü koruyor musunuz?

Aşağıdaki sorulara çok sayıda “evet” yanıtını verebiliyorsanız beyninizi doğru olarak kullandığınızı düşünebilirsiniz.

Düzenli olarak kitap veya gazete okuyor musunuz?

Bilmecelerden ve matematik problemlerinden zevk alıyor musunuz?

Toplumsal olaylara ve politikaya ilginiz var mı?

Bildiğiniz yabancı dilleri yeterince kullanıyor veya yeni diller öğreniyor mu­sunuz?

Telefon numaralarını ezberlemeye çalışıyor musunuz?

Alkol tüketiminizi azaltmaya dikkat ediyor musunuz?

Diyetinize (daha az doymuş yağ / hayvansal protein) ve televizyon izlediğiniz zamana (sadece gerektiğinde) dikkat ediyor musunuz?

Sigarasız bir yaşam sürdürüyor musunuz?

İşinizin stresinden kendinizi uzaklaştırabiliyor musunuz?

Herhangi bir sporla uğraşıyor veya en azından düzenli ve ılımlı egzersizler ya­pıyor musunuz?

Hoş olmayan olayları unutabiliyor musunuz?

Yeterince uyuyabiliyor musunuz?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ