05.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hamileler Epilasyon Yaptırabilir Mi?

Hamileler Epilasyon Yaptırabilir Mi?

İçindekiler

Hamileler Epilasyon Yaptırabilir Mi? Epilasyon vücuttaki istenmeyen tüylerin ve kılların vücuttan uzaklaştırılması için kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir. Epilasyon kalıcı ve geçici olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki epilasyon arasındaki ortak nokta her iki epilasyon türünde de kılların kökünden alınıyor olmasıdır. Geçici epilasyon ile yani ağda, cımbız, balmumu, ip vb. yöntemlerle yapılan epilasyon işleminden bir süre sonra kıllar yeniden çıkmaya başlayacaktır. Kalıcı epilasyonda ise geçici epilasyondan farklı olarak tüyler yalnızca kökünden alınmaz aynı zamanda tüy kökleri çeşitli yöntemlerle tahrip edilerek tüylerin yeniden çıkmaması sağlanır.

Hamileler İçin Kalıcı Ve Geçici Epilasyon

Kılların kökünden alınması ancak herhangi bir tahribatın olmaması ile sonuçlanan geçici epilasyonun hamileler için herhangi bir zararı olmadığı açıktır. Gebelik dönemlerinde de kişiler istenmeyen tüylerinden ağda, cımbız, epilasyon aletleri kullanarak rahatlıkla kurtulabilirler. Kalıcı epilasyon ise günümüzde çokça tercih edilen bir yöntem olmaya başladı. Kıl köklerinin tahribatıyla yeniden çıkmalarını engelleyen bu yöntemleri teknolojiyle doğru orantılı olarak çeşitleri gittikçe artıyor olsa da temel iki kategoriye ayırabiliriz. Bu iki temel kalıcı epilasyon yöntemi: Elektroliz ve lazer epilasyondur.

Hamileler İçin Elektroliz

Elektrolizin günlük dilde sıkça kullanılan diğer ismi iğneli epilasyondur. Bu kalıcı epilasyon yönteminde cilt içerisine küçük ve ince bir iğne yerleştirilir ve iğne üzerinden verilecek elektrik akımıyla kıl kökleri tahrip edilir. Elektroliz yani iğneli lazer son yıllarda gündem olmuş gibi görünen bir uygulama olsa da aslında çok uzun yıllardır uygulanan bir yöntem ve şu ana kadar hamileler üzerinde olumsuz bir etkisi gözlemlenmemiş. Zira iğneli epilasyon için kullanılan iğneler oldukça küçük ve ince yapılı olduklarından kıl köklerini tahrip etmekten ileri gidemiyorlar. Bu nedenle uzmanlar gebelik dönemlerinde de bu yöntemin rahatlıkla uygulanabileceğini dile getiriyor.

Hamileler İçin Lazer Epilasyon

Fazlaca tercih edilen diğer bir kalıcı epilasyon ise lazer epilasyondur. Bu yöntemde ışık enerjisi kullanılır. Kullanılan ışık enerjisi yalnızca uygulanan bölgeye etki edebilen bir ışıktır. Yani kıl kökleri tahribatıyla birlikte dokulara da zarar verebilen bir ışık değil. Etki alanının birkaç milimetre olduğu da düşünülürse anne karnındaki bebeğe zarar veremeyeceği ortadadır. Ancak özellikle gebeliğin ilerleyen aylarında karın üzerine yapılacak işlemler bebeğin hareket etme özgürlüğünü kısıtlayabilir bu nedenle herhangi bir tıbbi zararı, olumsuz etkisi görülmüş olmamakla birlikte karın üzerindeki tüyler için tüm bu yöntemlerin gebeliğin son 3 ayı gibi ilerleyen zamanlarında yapılmaması daha güvenli olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ