20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Astigmat Hastalığı ve Tedavisi

Astigmat Hastalığı ve Tedavisi

Korneanın olması gereken yuvarlak şeklinde olmaması ve bu nedenden dolayı ışığın korneanın bu kusurundan dolayı retina da farklı kırılması sonucu görme de meydana gelen bozukluklara astigmat denir. Astigmat olan kişiler çevresindeki eşyaları bulanık görürler. Örnek olarak; astigmatı olan bir kişi pencereye farklı açılardan baktığında pencereyi baktığı açıya bağlı olarak bulanık veya net görür.

Pencerenin dik olan bölümleri gözde olması gerektiği gibi kırılıyorsa net görülür ama yatay bölümleri astigmat kusurundan dolayı bulanık görünür. Uzak veya yakını bulanık görürler. Astigmat tek başına görülebileceği miyopla veya hipermetropla da birlikte görülebilir. Kalıtıma bağlı bir faktördür. Uzun süre bilgisayar ekranına bakma, televizyona bakma, az veya çok ışıklı ortam gibi dış etkenlere bağlı değildir tamamen kalıtsaldır.

Hayatın belirli dönemlerinde şiddeti artabilir veya azalabilir. Lens veya gözlük kullanan birçok bireyde en az yüzde 30 oranında astigmat vardır. Ayrıca keratokonus denilen bir rahatsızlıkta astigmata neden olabilir. Uygulanacak tedavi ile önlenebilir. Astigmat kişilerde dikkatin çabuk dağılmasına, daha net görme çabasından dolayı çabuk yorulmaya ve şiddetli baş ağrılarına neden olabilir. Astigmat belirli bir seviyeye kadar kişide rahatsızlık oluşturmuyorsa tedavi gerektirmez. Ancak belirli bir noktadan sonra uygun gözlük veya lenslerle astigmat tedavisi uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Göz Seğirmesi Neden Olur? başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ