14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bağlanma Stilimiz İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

Bağlanma Stilimiz İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

Bursa psikolog Nazike Meşe web sitesinde güncel psikolojik konularla ilgili faydalı yazılar paylaşıyor. Bu yazılardan biri dikkatimi çekti ve sizinle paylaşmak istedim. Sizlerde bu tür psikolojik yazılara meraklı iseniz mutlaka nazikemese.com’a göz atın derim. Blog kısmında çok çeşitli faydalı yazılar var.

Bağlanma kuramı Jhon Bowlby tarafından bebeğin bakım vereni ile kurduğu ilk bağın ilişkilerimize önemini anlatan bir kuram. Güvenli, Kaygılı ve Kaçıngan olarak da üç ana bağlanma stilinden bahseder.

Şöyle ki;

İhtiyacı olduğunda bakım verenini yanında bulan bir bebek olarak büyüdüyseniz eğer, ikili ilişkilerinizde de problemler yaşadığınızda partnerinize ihtiyacı olduğu desteği vermekte kendinizi çok rahat hissedersiniz. Güvenli bir bağlanan ile birlikteyseniz eğer, ilişkinizde şeffaflık, dürüstlük ve iletişime açıklığı tecrübe ediyorsunuz demektir.

Nazike Meşe

Kaygılı bir bağlanan ile birlikteyseniz eğer, karşı tarafın sevgiden sürekli olarak emin olma isteğiyle karşılaşacaksınız demektir. Acaba beni seviyor mu? Benimle mutlu mu? Bu tarz tekrarlayan söylemler, dayanılmaz bir duygusal açlığı işaret eder aslında. Bir yandan güven ve destek istenirken bir yandan da ilişkiyi sabote etme çabaları olabilir.

Son olarak bir kaçıngan bağlanan ile birlikteyseniz eğer, tüm yakınlık kurma çabalarınız sonuçsuz kalabileceği bir dizi davranış gözlemleyebilirsiniz. Bağımsızlık ve izolasyon ihtiyacı güden partnerleriniz muhtemelen kaygılı bir bağlanan. İsteklerinin kabul görmeyeceğinden emin oldukları için, bu isteklerini hiç dile getirmeden kendilerini ilişkiden soyutlayabilirler.

Bursa psikolog Nazike Meşe destek için yanınızda. Bursa Kükürtlü’de yer alan ofisinde ya da online terapi ile destek alabilirsiniz. Kaynak: https://www.nazikemese.com/baglanma-stilimiz-iliskilerimizi-nasil-etkiliyor/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ