08.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Gıda İntoleransı ve Belirtileri Nelerdir?

Gıda İntoleransı ve Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Gıda İntoleransı ve Belirtileri Nelerdir? Gıda İntoleransı, son zamanlarda sıklıkla duyulan bir terimdir. Peki, gıda intoleransı ne demek? Hastalıklarımızın Sebebi Aslında Gıda İntoleransı mı? Cevapları yazımızda..

Gıda İntoleransı Nedir?

Gıda intoleransı diğer adıyla gıda duyarlılığı, son yıllarda oldukça sık bahsedilen konular arasında yer almasına ve uzmanlarca bu konu hakkında birçok bilgi verilmesine rağmen, gıda alerjisi ile oldukça sık karıştırılır. Gıda duyarlılığı daha masum bir şey iken, gıda alerjisi ölümcül etkiler gösterir. Örneğin deniz ürünleri, fıstık ve benzeri gıdalara karşı alerjisi olanlar, bu gıdaları tüketmeleri halinde bir süre sonra nefes alamaz hale gelirler. Bu süre yarım saat gibi kısa bir süredir. Sonuçları da ölümcül olabilir. Fakat gıda duyarlılığı bundan oldukça farklıdır. Gıda duyarlılığını yani gıda intoleransı şu şekilde tabir edilebilir: vücutta doğru olarak sindirilmeyen besinlere karşı, bir süre sonra vücut bir bağışıklık eğilimi gösterir. Bu bağışıklığa ise gıda duyarlılığı yani gıda intoleransı denir. Gıda duyarlılığı, vücutta kilo almadan, kronik rahatsızlıklara kadar birçok olumsuz etkilere neden olabilir. Gıda duyarlılığı, gıda alerjisine oranla oldukça sık görülür.

Gıda İntoleransı ve Belirtileri Nelerdir?

Gıda İntoleransı Belirtileri

Gaz, kabızlık ve ishal gibi sorunlar, vücudun iyice tolere etmediğini düşündüğünüz gıdalar olması, yemeklerden sonra aşırı yorgunluk hissi, kilo sorununuz varsa, bir gün içerisinde ciddi kilo artışı ya da kilo kaybı yaşıyorsanız, yemek yemediğiniz zamanlarda daha rahat hissediyorsanız, migren, kronik yorgunluk ve depresyon eğilimleriniz varsa, kaşıntı ve iltihaplı cilt sorunlarınız bulunuyorsa, hiperaktivite ya da dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız gıda duyarlılığı sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bunu anlamak için bir hastanede gıda intoleransı testi yaptırmanız en güvenli sonuçları verecektir. Tüm bu saydığımız belirtileri yaşıyorsanız ya da birkaç belirti sizde mevcutsa, bir hekime başvurmanızda yarar var.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ