21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Uzay Mekiği Neden Geriye Sayılarak Fırlatılır?

Uzay Mekiği Neden Geriye Sayılarak Fırlatılır?

Uzay Mekiği Fırlatma da Geriye sayma işlemi Nedir?

Uzay Mekiği Neden Geriye Sayılarak Fırlatılır? Uzay mekiği fırlatma ve roket fırlatma gibi araçlar genel olarak geriye sayılarak fırlatılır. Bu geriye sayma işleminde bir çok video ve televizyonlarda denk gelmişsinizdir. Peki bir araç fırlatılırken neden geri sayım işlemi ile fırlatılır? İşte bunu hiç merak etmedik. Bu yazıda bu konuya açıklık getireceğiz.

Uzay Mekiği Neden Geriye Sayılarak Fırlatılır

Koşucular, yarışa dizildikleri zaman, hareket işaretini veren görevli bağırır; “Dikkat” Hazır ol… Başla!.. gibi komutlar verir. Bir roket uzaya fırlatılacağı zaman da aynı şeyler olur. “Ateş” işareti, roketin hareketini başlatır. Ancak daha önce roketi ateşleyen kimsenin, her şeyin hazır olduğundan emin olması gerekir. Bunun için saatler öncesi işe başlanılır. Uzmanlar, roketin içine yerleştirilen karmaşık makinelerin iyi işleyip işlemediğini bir hata ile karşılaşmamak için kontrol etmek zorundadırlar. Haberleşmeyi sağlayan radyo ve cihazlarında gözden geçirilmesi gerekir. Önemli olan durumlardan biride budur. Aksi durumda küçük bir arıza sonucu büyük bir çalışmayı mahvedebilir. Bütün bu kontrol işlemlerinin kalkış anına kadar tamamlanmış olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan İlk Bilgisayar ve Bilgisayarın Tarihçesi başlıklı makalemizde bilgisayar, bilgisayar tarihçesi ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ