21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sigara İçmek Erken Yaşlanmaya Sebep Oluyor

Sigara içmek kırışıklıklara mı sebep oluyor? Evet, sigarayı bırakma sebeplerinizin içine erken oluşan kırışıklıkları da ekleyin.

Sigara İçmek Erken Yaşlanmaya Sebep Oluyor

Sigara içmek kırışıklıklara mı sebep oluyor? Evet, sigarayı bırakma sebeplerinizin içine erken oluşan kırışıklıkları da ekleyin.

Sigara içmek, cildinizin normal yaşlanma sürecini hızlandırır ve cildinizdeki kırışıklıkları arttırır. Ciltteki bu değişimler ortalama 10 yıllık bir sigara içme sürecinden sonra ortaya çıkar. Ne kadar çok sigara içerseniz, ne kadar uzun süre içerseniz cildiniz kırışıklık oluşturmaya o kadar eğilimli hale gelir. Hem de sigaranın sebep oluğu cilt hasarı erken dönemde genellikle fark edilmez.

Ayrıca sigara yüzde kırışıklıklara sebep olmakla kalmaz, vücudunuzun diğer bölgelerindeki cildinizde de kırışıklıklara sebep olur. Kolların iç kısmı da bu süreçten en fazla etkilenen cilt kısımlarındandır. Sigaranın sebep olduğu bu kırışıklıklar geri dönüşsüz olsa da sigarayı bırakarak daha da kötüleşmesinin önüne geçebilirsiniz.

Sigara kırışıklıklara nasıl sebep olur?

Sigarada bulunan nikotin, cildi besleyen kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu da cilde giden kan akımını, dolayısıyla cildin beslenmesini bozar. Cilt, beslenmesi ve kendini yenilemesi için gereken A vitamini, oksijen ve önemli besin maddelerini alamaz. Bununla beraber sigarada bulunan 4000′in üzerindeki zararlı madde de cilde şeklini veren ve cildin sıkılığını sağlayan kollajen ve elastin adı verilen maddelere zarar vererek cildin sağlıklı yapısını bozar. Bu faktörlerin etkisiyle cilt yaşlanır ve kırışıklıklar erken ortaya çıkar.

Bütün bunların yanında, yanan sigara nedeniyle yüz cildinin sürekli ısıya maruziyeti ve sigara içerken oluşan dudak ve yüz ifadesi de kırışıklıklara zemin hazırlayan diğer faktörlerdendir. Sigaranın vücudunuzda yol açtığı zararların belki de en kabul edilebilir olanıdır kırışıklıklar. Sigara başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanserin oluşmasında pay sahibidir. Sigara içenlerin kalp damar hastalıklarına yakalanma riski içmeyenlere göre yüksek oranda artmaktadır. Ayrıca damar problemlerine sekonder olarak ortaya çıkan inme gibi hastalıkların da sigara içenlerde çok daha sık ortaya çıktığı bilinmektedir.

Sigarayı bırakmak kolay değildir, ancak sigarayı bırakabilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle daha çok vakit geçirmek istiyorsanız, daha uzun ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Sigarayı bırakmak için bir sağlık kuruluşundan yardım almanız, başarılı olma ihtimalinizi arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ