01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Narın İnanılmaz Faydaları

Narın İnanılmaz Faydaları

İçindekiler

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın İnanılmaz Faydaları saymaklar bitmez. Botanik, adı Punica granatum olan nar, kırmızı, sulu tohumları olan yuvarlak şekilli meyvelerdir. Güneydoğu Asya’ya özgü bu meyve besin değeri açısından dünya genelinde en çok tüketilen meyve arasındadır.

Nar, Afganistan, Ermenistan, tropikal Afrika, Malezya ve Türkiye’de yetiştirilmektedir. Normalde kırmızı renkte olmasına rağmen, bu meyvenin sarı olan çeşidi birkaç ülkede mevcuttur.

Yaklaşık 750 tür nar vardır. Nar içerisinde tohum veya sadece koyu kırmızı ya da soluk sarı renkte olan tohumlar meyve içindedir ve ince, beyaz veya sarımtırak renkli zar ile ayrılır.

Meyve suyu, tohumların etli kısmından çıkarılır. Meyvenin kabuğu ise çok sayıda tıbbi özelliklerinden dolayı tüketilebilir. Fakat tohumların tatlı ve lezzetli tadına kıyasla acıdır. Süper meyve olarak da bilinirler, vücut tarafından gerekli olan tüm besin maddeleri bulunmaktadır.

Narın İnanılmaz Faydaları

Nar’ın Sağlık Açısından Faydaları

  • Sağlık açısından büyük faydaları vardır, bunlardan biri vücuttaki serbest radikallere karşı mücadeleye yardımcı olan zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca hasarlı hücrelerin onarılmasına yardımcı olurlar ve vücudun aşınmasına, yıpranmasına faydalıdır.
  • Nar tohumlarının temel faydalarından biri, bu meyvenin kalsiyum, potasyum, fosfor, C, B ve K vitaminleri, folik asit, demir, protein gibi besinler açısından zengin olmasıdır. Ayrıca zengin bir diyet kaynağıdır lifler, çinko, magnezyum ve karbonhidratlar bulunur.
  • Büyük bir faydası ise, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir ve vücudu birçok enfeksiyon ve hastalıktan korur.
  • Tohumlardan çıkarılan meyve suyunun ayrıca birçok sağlık faydası vardır. Bu meyve suyunun içilmesinin olumlu bir etkisi ishali azaltması ve bu durumdan dolayı ortaya çıkan ağrıyı hafifletmesidir. Ancak fazla tüketimi kabızlığa neden olabileceği için meyve suyu kararında tüketilmelidir.
  • Nar suyunun bir diğer iyi bilinen sağlık yararı, kan basıncını kontrol altında tutmasıdır. Kalbin düzgün çalışmasını sağlar ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Aynı zamanda kan pıhtılarının oluşmasını ve damarların sertleşmesini önler. Düzenli alımı, kalp krizlerini kontrol altında tutacaktır.
  • Dişlere nar tohumu yağı ile masaj yapmak diş çürümeleri, plak ve diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarını önlemede yararlıdır. Nar ayrıca C vitamini bakımından zengin olduğundan, diş eti kanamaları ve çürük diş gibi belirtilerin oluşmasını önler.
  • Nar vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olur ve iyi kolestrol üretimini tetikler. Bu, dolaşım sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kalp krizi, hipertansiyon ve inmeler gibi rahatsızlıkları uzak tutar.
  • Kadınlar için başlıca yararlarından biri, bu sağlıklı meyvenin vücuttaki östrojen seviyesini muhafaza etmesidir.
  • Bu meyvenin yaşlanmayı önleyici özelliklere sahip olduğu ve kırışıklıklar, sarkma ve mat cilt gibi yaşlanma belirtilerini tersine çevirdiği için cilt üzerinde birçok olumlu etkisi vardır (normal tüketimle birlikte görülür). Nar suyu doğrudan cilde uygulayarak veya bir nemlendiriciyle karıştırarak cilde taze ve sağlıklı bir parlaklık kazandırır.
  • Nar tohumları kanseri önlemede de etkilidir.Vücut doğasında kanserli olabilen bazı hücrelerin sağlıksız büyümesini ve gelişimini engeller.

Son olarak bazı kişiler nara karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir, ancak bu kişilerde nadirdir. Şişmiş dudaklar, kaşıntılı ciltler ve kızarıklıklar gibi belirtilere rastlarsanız,lütfen bir doktora başvurun. Sağlıklı kalmanız dileği ile!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ