20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Guatr Hastalığı Neden Oluşur?

Guatr Hastalığı Neden Oluşur? Tiroid hormonlarının faaliyetleri, hipofiz ön hormonlarından olan tirotrop hormon (TSH), tarafından düzenlenir ve kontrol edilir.

Guatr Hastalığı Neden Oluşur?

Guatr Hastalığı Neden Oluşur? Tiroid hormonlarının faaliyetleri, hipofiz ön hormonlarından olan tirotrop hormon (TSH), tarafından düzenlenir ve kontrol edilir. Troid hormonlarının eksikliğinde; hücre metabolizması yavaşlarken, fazlalığında ise hücre metabolizması hızlanır. Troid bezinin oldukça yüksek hormon depolama kapasitesi vardır. Normal koşullarda, sağlıklı insanlarda bir aylık tiroid hormonları ihtiyacı ve iyot ihtiyacı depolanmış olarak bulunur.

Tiroksinin yapısında iyot vardır. İyot alımı yetersiz olursa tiroksin salgılanmasında azalma görülür. Troid bezinin herhangi bir sebeple faaliyetinin azalmasına hipotroidizm adı verilir. Hipotroidizmin, doğumdan hemen sonra küçük yaşlarda başlamasına kretenizm adı verilir. Çocukta büyüme, gelişme ve zeka geriliği vardır. Troid yetmezliğinin ileri yaşlarda görülmesine de miksödem adı verilir. Hasta, halsiz ve yorgun olup, yüz bölgesinde ödem vardır. Hipotroidizmin sık görülen biçimi, diyette yetersiz iyot alınması sonucu gelişen, basit guatrdır. Tiroid hormonları yeterli derecede salgılanmaması nedeniyle, TSH salgısı artar ve sonuç olarak tiroid bezi büyür ve basit guatr dediğimiz tablo ortaya çıkar.

Hipertiroidizm ise herhangi sebeple tiroid bezinin fazla çalışması ve vücudun ihtiyacından fazla tiroksin hormonu üretmesi demektir. Tiroid benzini fazla çalışmasından dolayı büyümesi ile karakterize, guatr şeklinde ortaya çıkabildiği gibi diffüz toksik guatr denilen aşırı hormon salgılanma biçiminde de görülebilir. Bu tür hastalar zayıftır, metabolizma hızlı olup, gözler yuvalarından dışa doğru çıkmıştır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ