24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Cinsel Perhiz Sperm Kalitesini Artırır mı?

Cinsel Perhiz Sperm Kalitesini Artırır mı?

Cinsel perhiz kaç gün olmalı? Bu, çocuk sahibi olmak isteyen her çiftin aklına gelen ilk sorudur. Cinsel perhiz aslında cinsel diyet demektir, sperm kalitesini artırmak için bir süre seksten uzak durulmasıdır. Seks ve üreme bazen birbirleriyle bağlantılıdır. Uzmanlar bu konuda hemfikirler. Ama hamile kalma ihtimalini arttırmak için kadın ve erkeğin ne sıklıkta seks yapması gerektiği sorusunda fikirler ayrılıyor. Birçok erkek (ve kimi kadın), erkek seksten birkaç gün uzak durduğu zaman, sperm kalitesinin ve böylece de kadının hamile kalma ihtimalinin arttığına inanıyor. Birçok üreme tıbbı uzmanı da belli ki bu düşünceye katılıyor ve çocuk sahibi olma arzusunu gerçekleştirememiş çiftlere üç ila beş günlük cinsel perhiz öneriyor.

Buna karşın, İsrail’deki Soroka Üniversitesi’nden Eliyahu Levitas şöyle diyor: “İki günde bir cinsel ilişkiye girmek daha iyi olur.” Hem de tıbbi nedenlerden. Zira Levitas’ın ekibi yaklaşık 900 erkekten topladığı 1800 sperm örneğini araştırdı ve sonuçları Kopenhag’da Avrupa Üreme Tıbbı Kongresi’nde açıkladı. İsrailli uzmanlar erkekleri iki gruba ayırdılar; bir grup normal, diğeri düşük sperm sayısına sahipti. Düşük sperm sayısına sahip erkeklerde, iki günü aşan bir cinsel perhizde spermlerin hareketliliği, yumurtaya girme ve dölleme yeteneği azaldı. Normal sayıda sperme sahip erkeklerde ise, spermlerin yeteneği ancak beş ila on günlük bir cinsel perhizde azalma gösterdi. Levitas, çocuk sahibi olma arzusunu gerçekleştirememiş çiftlere her halükarda “sadece kısa perhizler” öneriyor. Çünkü belli ki spermler iyi şaraplar gibi değil: Kalite, yaşlandıkça illa ki artmıyor.

Bir önceki yazımız olan Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Aşamaları, Riskleri ve Fiyatları başlıklı makalemizde kadın sağlığı, kadınca ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ