01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Görme Kusurları İçin Etkili Çözüm Göz Çizdirme

Görme Kusurları İçin Etkili Çözüm Göz Çizdirme

İçindekiler

Görme kusurları insanların yaşamlarını ciddi anlamda etkiliyor. Bu sorunlardan kurtulmak adına lens ya da gözlük kullanımı ise hayat konforunun düşmesine neden olur. Berkant Bozdağ ve ekibi tarafından gerçekleştirilmekte olan göz çizdirme ameliyatı ile birlikte ise bu konuda yaşanılan sorunların etkili şekilde giderilmesi sağlanır.

Teknolojinin çok fazla ileri düzeylerde olmadığı zamanlarda gözlerde ortaya çıkan sorunlar yalnızca gözlük kullanılarak düzeltilmeye çalışılırdı. İlerleyen zaman ile beraber gözlüklerin yanı sıra kontakt lenslerin kullanımında da artış ortaya çıktı. Lakin kontakt lens kullanımı ile beraber alerji, enfeksiyon, göz kuruluğu, sürekli olarak takıp çıkartma gibi zorluklar ortaya çıkıyor. Bu durumda da pek çok kişi hem kontakt lenslerin hem de gözlüklerin beraberinde getirmiş olduğu dezavantajlardan dolayı insanlar bu konuda etkileyici sonuçların ortaya çıkacağı tedavilerin arayışına girerler. Göz çizdirme ameliyatı ise bu aşamada devreye girerek kişilere aradıklarını en iyi şekilde vermeyi hedefler.

Göz Çizdirme Ameliyatı Nedir?

Son 20 yıllık zaman dilimi içerisinde göz ile alakalı yapılan operasyonlar hakkında meydana gelen teknolojik gelişmeler ile beraber, gözlerde ortaya çıkan sorunların çözümü adına çok daha etkili adımların atılmaya başlandığını görmek mümkün. Halk arasında göz çizdirme olarak tabir edilen bu operasyon lazer ışınları ile gerçekleştirilir. Böylece uzak ya da yakın görmede ortaya çıkan sorunların etkili şekilde giderilmesi hedeflenir. Yapılacak olan operasyon öncesinde detaylı şekilde muayene ve testlerin gerçekleştirilmesi sonucunda göz yapısı incelenir. Uygunluk olması halinde ameliyat gerçekleşir. Bu aşamada dikkat edilecek olan en önemli noktalar ise kornea yapısı ve kalınlığıdır. Bununla birlikte yandaş hastalıklar, hastanın yaşı ve göz numarası gibi farklı faktörler de bu aşamada son derece önemli olmaktadır. Bütün kriterlerin değerlendirilip incelenmesi sonrasında göz çizdirme ameliyatı planlanmaya başlanır.

Ameliyat esnasında kullanılan lazer hiçbir şekilde bulunduğu alanda yakma ya da kesme yapmamaktadır. Ameliyat sırasında kişinin üstünde yanıp sönmekte olan ışığa 10 ila 15 saniye bakması istenecektir. Bu sırada soruna göre ilgili alanlara gerekli işlemler yapılır.

Görme Kusurları

Göz Çizdirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Gerçekleştirilecek göz çizdirme ameliyatı öncesinde hastanın gerekli olan özelliklere sahip olması gerekir. Aksi halde ameliyat ne yazık ki gerçekleşmez. Lazerle yapılacak olan göz çizdirme ameliyatı için;

  • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. 6 ay aralıkla yapılacak olan iki muayene esnasında gözdeki sorunun ilerlemesinin durduğu tespit edilmelidir.
  • Gerçekleştirilecek olan göz çizdirme ameliyatı için kornea kalınlığı son derece önemlidir. Korneanın kalınlığı göz numarasına göre değişim gösterebilecek olsa da 475 mikron altına inmemiş olması gerekir.
  • Ameliyatın yapılacağı gözün retinasında dekolman, dejenerasyon ya da yırtık gibi sorunlar olmamalıdır.
  • Gözdeki bozukluğun derecesi 10 numaradan yüksek miyop ve 6 numaradan yüksek hipermetrop olmaması gerekir.
  • Kornea yapısının şeffaf olması önemlidir. Özellikle de merkezi bölümünde hiçbir şeklide skar dokusu bulunmamalıdır.
  • Kişide şiddetli oranda göz kuruluğu olmamalıdır.
  • Başta keratokonus olmak üzere kornea korneada dejenerasyon bulunmamalıdır.

Günümüzde artık göz çizdirme ameliyatları söz konusu olduğu zaman, var olan soruna göre farklı çeşitler arasından en uygun olanlar tercih ediliyor. Bu aşamada önemli olan şeylerden biri ise uzman bir isimle iletişime geçerek en iyi sonuçların elde edilmesini sağlamak. Farklı görme sorunlarının başarılı şekilde giderilmesi adına yapılan göz çizdirme ameliyatı ile en iyi sonuçları elde etmek isteyenler, https://www.berkantbozdag.com/ üzerinden yapılacak işlemler ile alakalı detaylı bilgileri kolaylıkla alabilirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ