14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Asansör Ne Zaman İcat Edildi Tarihçesi

Asansör Ne Zaman İcat Edildi Tarihçesi

Asansör ve Tarihi

Asansör Ne Zaman İcat Edildi Tarihçesi. Bir kabin içinde, düşey boşlukta aşa- ğıya-yukarıya insan ve yük taşımaya ya­rar makinedir. Asansörün, tarihi çok es­ki devirlere kadar uzanır. İlk olarak M.Ö. 236’da Roma’da kullanılmış olduğu Ro­malı Mimar Vitarius’un yazdığı eserde ka­yıtlıdır. 17. y.y.’da Villayer adlı Fransız mi­mar “Uçan sandalye” isimli bir alet ge­liştirdi. Bu alet karşı ağırlık sayesinde dengede tutuluyordu ve köleler tarafın­dan elle çalıştırılıyordu. Daha sonra 1850 yı­lında Amerika’da Henry Waterman buhar ile çalışıp iki kat arasında işleyen asan­sörü, 1852’de Amerikalı Eliska Graves Olis, asansörün düşmesini engelleyen bir tertibatı bulmuş, 1857’de yük asansö­rünü geliştirmiştir. 1889’da, ilk elektrikli asansör bulundu, 1894’te asansöre düğmeli ku­manda âleti konuldu. Bundan sonra asansör konusunda büyük ilerlemeler ol­muş, günümüzde kullanılan asansörler yapılmıştır.

Asansör Ne Zaman İcat Edildi Tarihçesi

Asansörler mekanik, elektrik gibi yol­larla çalışır. Mekanik çalışmada bir ipi çekmek, bir çarkı elle çalıştırmak gerekir. Elek­trik olarak çalıştırmada ise, çoğu otoma­tiktir. Dışarıdan veya içeriden komuta edi­len çeşitleri vardır.

Asansörlerin hidrolik (su ile işleyen) hidroelektrik,aerohidrolik gibi çeşitleri de vardır.

Asansör kabini düşey veya hafifçe eğik kılavuz yataklar arasında yer değiştirir ve motorla çalışır. Burada kablolardan, maka­ralardan ve karşı bir ağırlıktan yararlanılır. Bir asansörde çalışma hızı, kabinin düzgün ha­reketle gittiği hızdır. Hızı 0,4 m/s’den- küçük olanlar yavaşlar, 1.2 m/S’den bü­yük olanlar hızlılar, ikisi arasındakiler de. yarı hızlı olarak anılır.

Asansörlerde yanlış manevra halinde hareket etmeyi engelleyen emniyet dü­zenleri bulunur. Kapıların açık, fazla yük­lü olması gibi durumlarda asansör hare­ket etmez.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ