01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İsofix Özelliği Nedir, Ne İşe Yarar?

İsofix Özelliği Nedir, Ne İşe Yarar?

İsofix Özelliği Nedir, Ne İşe Yarar? İsofix, tüm dünyada kullanılan ve belli bir standardı bulunan oto koltuğu monte etme sistemidir. İsofix sistemi bulunan bir araçta emniyet kemeri kullanılmadan oto koltuğunu monte edebilirsiniz. Bu sistem emniyet kemeriyle monte edilen sisteme göre yanlış takılma olasılığını ortadan kaldırmaktadır. İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucu emniyet kemeri ile monte edilen oto koltuklarının %52’si yanlış takılmıştır.

İsofix, ile oto güvenlik koltuğunuz aracınızın şasisi ile sağlam bir bağlantı sağlamaktadır. Bu sağlam bağlantı yolda seyir halindeyken sert bir frende ya da kaza yaptığınızda çocuğunuz üzerindeki kuvveti en aza indirir. Hızlı ve kolay bir montajı vardır.

İsofix, 2006 yılından beri çoğu yeni araçta standart haline getirilmiştir. Bu sistem ilk çıkarıldığında iki sabitleme sistemi bulunmaktaydı. Fakat daha sonra güvenliği arttırmak amacıyla bir üst bağlantı sistemi zorunluluğu getirilerek üçe çıkarıldı.

Aracınızda İsofix bulunup bulunmadığını aracınızın kullanma klavuzuna bakarak öğrenebilirsiniz. Bazı araçlarda ise koltuk minderlerinde İsofix etiketini de görmeniz mümkün.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ