24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sağlıklı Uyu Sağlıklı Yaşa

Sağlıklı Uyu Sağlıklı Yaşa

Türk Toraks Derneği, Uyku Bozuklukları konusunda farkındalık yaratmak ve halkı bilinçlendirmek için 13 Mart 2015 tarihinde hastaları bilgilendirme toplantıları yapacak.Ülkemizde solunum sistemi sağlığını geliştirmeyi amaçlayan bir dernek olan Türk Toraks Derneği, uyanıkken yaşanan solunum sorunlarının yanı sıra, uykudaki solunum sorunlarına da yer veriyor.

Sağlıklı bir uyku neden gereklidir?

Uyku, yaşam için gereklidir ve tüm vücudumuzun dinlendiği, tazelendiği önemli bir onarım sürecidir. Günümüzde gelişen dünyada, insanlar uykuya yeteri kadar zaman ayırmamakta ve az uyumaktadır. Diğer yandan artan obezite nedeniyle uyku apne sendromu başta olmak üzere pek çok uyku bozukluğu daha sık görülmektedir. Sağlıksız bir uyku çoğu zaman gündüz uyanıklığı sürdürme güçlüğü yaratır. Dalgınlıklar ve istemsiz uyuklamalar, okul ve işte başarısızlığa, yanı sıra kazalara neden olabilmektedir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir uyku vazgeçilmezdir.

Uyku bozuklukları sık görülür mü?

İnsanların yaklaşık yarısı hayatlarının bir döneminde bir uyku sorunundan etkilenmektedir. Seksen beş farklı uyku hastalığı tanımlamıştır. Yatağa girip saatlerce uyuyamama, yeterli süre uyunmasına karşın sabah yorgun uyanma ve gündüz uyuklama, yüksek sesle horlama, uykuda bazı anormal hareketler yapma, uykuda nefes durması bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Uyku apne sendromu nedir? Hangi yakınmalar görülür?

Dünyada ve ülkemizde yapılan çalışmalarda erkeklerin %4, kadınların %2’sinde uyku apnesi olduğu bildirilmektedir. Özellikle 40-65 yaşlar arasında ve erkeklerde sıktır. Uyku apne hastalarda gece boyunca yakınlarının fark ettiği, apne denilen nefes durmaları görülür. Şiddetli ve sürekli horlama, uykudan boğularak uyanma, kalitesiz uyku nedeniyle sabahları yorgun uyanma ve gündüz aşırı uyku hali sık saptanan diğer yakınmalardır. Gündüz uyuklamaları sebebiyle bu hastaların ev, iş ve trafik kazası yapma riskleri fazladır. Uyku apne hastaları çoğu kez uyurken horladığının ve nefesinin durduğunun farkında olmadığı için doktora başvurmaz veya geç başvururlar.

Uyku apne sendromu hastalarında başka hastalıklar da görülür mü?

Hastaların yarısından fazlasında yüksek tansiyon olduğu bilinmektedir. Bu hastalarda kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, kalp krizi, kalp ritm bozukluğu ve inme riski yüksektir. Ayrıca kan lipidlerinde artış, şeker hastalığı ve insülin direnci de sıktır. Uyku apnesinin en kötü sonucu ise uyku sırasında ölüm görülebilmesidir.

Uyku apne sendromu tanısı nasıl konur?

Uyku bozuklukları tanısı için polisomnografi denilen uyku testi yapılması gerekir. Uyku testi, hastanın bir gece uyku laboratuvarında yatırılarak uykusunun değerlendirildiği bir tetkiktir. Gece boyunca uykuda, hastanın vücuduna ait pek çok biyolojik sinyal bilgisayara kaydedilir ve bu kayıtlar analiz edilerek uyku hastalıklarının tanısı konulabilir.

Dünya Uyku Günü nedir?

Dünya Uyku Tıbbı Derneği tarafından 2008 yılından bu yana tüm dünyada Mart ayında Dünya Uyku Günü etkinlikleri yapılmaktadır. Sağlıklı bir uykunun önemine ve başta uyku apne sendromu olmak üzere uyku bozukluklarına dikkat çekmek amaçlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ