01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ofis Mobilyaları Yerleşiminde Feng Shui

Ofis Mobilyaları Yerleşiminde Feng Shui

İçindekiler

Ofis Mobilyaları Yerleşiminde Feng Shui Fikirleri

Ofis Mobilyaları Yerleşiminde Feng Shui. Ofis tasarımları yapılırken ilk olarak göz önünde bulundurulması gereken şey elbette çalışanların verimini ve odaklanmasını en avantajlı seviyede tutabilmek için gereken detaylara özen göstermektir. Bu detaylar ise çalışma koltukları ve diğer ofis mobilyalarının yerleşiminden kalitesine kadar dikkat etmek, ofiste kullanılan renklere özen göstermek ve çalışanlara ferah bir alan yaramaktan oluşur.

Özellikle çalışma masası gibi çalışanların verimine doğrudan etki eden mobilyaların ofiste nasıl düzenlendiği son derece önemlidir. Bu noktada Feng Shui’den yararlanmak ise şüphesiz ki büyük bir avantaj sağlayacaktır. Feng Shui, yaşam enerjisinin daha serbest şekilde dolaşabilmesi ve fiziksel dünyada bütün nesnelerin belirli bir düzene göre yerleştirilmesi gerektiğini savunur. Günümüzde Feng Shui hem ev hem de ofis tasarımlarında sık sık tercih edilmektedir.

Ofiste Feng Shui tekniğinin tercih edilmesinin iki amacı vardır: Motivasyon ile üretkenliği artırmak ve bu şekilde şirket başarısını yükseltmek. Ancak bu amaçta ilerlerken şirketin kurumsal kimliği ile bütünleşmiş olan ofis dizaynına da önem verir. Bütünlüğü sağlayan Feng Shui çalışanlar için hem huzurlu hem de uyumlu bir çalışma ortamı yaratılmasını sağlar. Peki, Feng Shui’nin püf noktaları nelerdir?

Ofis Mobilyaları Yerleşiminde Feng Shui

Ofiste Feng Shui İçin Püf Noktalar

 • Ofisin genelinde bir bütünlük olmalıdır. Ofise bir tasarım dili hakim olmalı ve doğru malzemeler, doğru aydınlatma ve doğru ışık seçilmelidir.
 • Küçük alanlar için büyük, büyük alanlar için de küçük mobilyalar tercih edilmemelidir.
 • Ofislerde genel olarak yeşil ve mavi renkler daha etkilidir. Duvarların fazla beyaz ya da fazla desenli olması olumsuz etki yaratacaktır.
 • Gözleri kamaştıran florasan ışıklar yerine doğal ışığa en yakın olan ışıklar seçilmelidir. Bunun için geniş spektrumu olan lambalar tercih edilebilir. Ayrıca ofiste pencere sayısının fazla olması içeri daha fazla gün ışığının girmesi demektir ki bu büyük bir artıdır.
 • Enerji her zaman ana kapıdan girerek yukarıya doğru hareket eder. Yani ofis kapısının önündeki yoldan daha alt seviyede olmaması iyidir.
 • Bitkiler ve su sayesinde doğayı ofise taşımak mümkündür. Bu şekilde huzur ve enerjiyi ofiste hissetmek daha kolay olur. Ayrıca stresli ortamlara iyi gelen bitkiler ve su, gelişimle birlikte zenginlik sağlayacaktır.
 • Ofisteki çalışma masası tüm odaya hakim olacak şekilde karşı köşede konumlanmalıdır. Duvara bakmamalı, kapı ile aynı hizada olmamalı ve pencereyi arkasına almamalıdır. Bu şekilde işe odaklanmak ve aynı zamanda odaya giren kişilere bakmak daha kolay olacaktır.
 • Ofis masaları kesinlikle düzenli olmalıdır. Etrafta gereksiz dağınıklıklara yer verilmemelidir.
 • Açık ofislerde masalar koridora bakmamalıdır. Ayrıca iki çalışan birbirine karşıtlık enerjisi gönderebilir, bu nedenle karşı karşıya oturmamalılardır.
 • Çalışma koltuğu mutlaka ergonomik olmalıdır. Bu şekilde sırt ağrılarının azalması ile stres de ortadan kalkar.
 • Misafirler için seçilen koltukların yumuşaklığı oldukça önemli. Bu, onların oturma süresini de artırabilir.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ