20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Beşiktaş’ın Renkleri Neden Siyah ve Beyazdır

Beşiktaş’ın Renkleri Neden Siyah ve Beyazdır

Beşiktaş’ın Renkleri Neden Siyah ve Beyazdır? Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne başlarda bir forma gereksinimi duyulmasa da, 1911 yılında futbol şubesi de açılınca renklerin ve armanın belirlenmesi kararı alınır ve ilk kullanılan renkler kırmızı-beyaz olarak belirlenir.

1912-1913 yıllarında yaşanan Balkan Savaşları’nda, kurucularından ve sporcularından birçoğunun şehit ve gazi olması, Balkan topraklarının kaybedilmesi ülkeyi olduğu gibi spor kulübünü de yasa boğmuştur. Savaş acılarının yaşandığı bu ortamda, ülkede ilk tescilli kulüp olur ve adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirilir.

Beşiktaş’ın Renkleri Neden Siyah ve Beyazdır

Sonrasında 1915 yılında Çanakkale Savaşı’yla yine kayıplara devam eden ülkede tek tescilli spor kulübü olan BJK, renklerini kırmızı beyazdan, siyah beyaza çevirme kararı alır. Bu, ülkenin üzerinde dolaşan kara bulutları temsilen yas tutma amaçlı yapılmış bir girişimdir. Kulüp tarafından, Balkan toprakları geri alınana kadar da renklerin siyah-beyaz olacağı kararı alınır. Balkan Savaşları’nda şehit düşen 340.000 asker ve Çanakkale Savaşı’nda yaşanan eşsiz mücadele anısına, kurucularının çoğu asker kökenli olan BJK’nın aldığı bu karar taraftarları ve futbolseverler tarafından da benimsenir.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ