24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sızdırmazlık Elemanları

Sızdırmazlık Elemanları

İçindekiler

Halk arasında conta olarak bilinen sızdırmazlık elemanları maddeler arasında bulunan boşluklardan istenmeyen geçişleri önlemeye yardımcı oluyor. Bu yüzden santrifüj pompalarında kullanılmaları önem arz ediyor. Bu şekilde kullanıldığı zaman sızıntılar en az seviyeye iniyor veya tamamen kesilip, sızıntı ortadan hemen kaldırılıyor.

Özelliklerine göre sızdırmazlık elemanları birbirinden farklı sınıflara ayrılıyor. Sızdırmazlık alanına kaynak yapılması ve mutlak sızdırmazlığın sağlanması durumunda sızdırmaz sızdırmazlık elemanları olarak tanımlanıyor. Belirli bir oranda sızdırmazlık yapılmasına müsaade eden boşluk aralığı konstrüksiyonları da bulunuyor.

Sızdırmazlık Elemanlarının Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanı ve amacına göre değişiklik gösteren sızdırmazlık elemanları çeşitleri arasında spiral sarımlı contalar, saf grafit contalar, sertifikalı asbestsiz contalar, genleştirilmiş saf PTFE arkası yapışkanlı şerit contalar, saf PTFE plaka ve contalar, genleştirilmiş saf granit arkası yapışkanlı şerit contalar, yumuşak salmastralar, olarak ayrılıyor. Sızdırmazlık elemanlarının çeşitleri marka ve modele göre değişiklik gösteriyor. Ama sızdırmazlık elemanları temel olarak uygulanacağı yüzeye göre gruplandırılıyor.

Sızdırmazlık Elemanlarının Sahip Olduğu Özellikler

Sızdırmazlık elemanlarının sahip olduğu çeşitlere göre farklı özelliklere sahip oluyor. Fakat bu ürünler genel olarak maddeler arasında sıvı geçişlerini durduruyor. Sızdırmazlık elemanları sadece içeriden dışarıya değil, dışarıdan içeriye olan istenmeyen geçişleri de önlemeye yardımcı oluyor.

Bu sayede çevrede bulunan makineler ile arızaya sebep olan tozların girişi de engellenmiş oluyor. Bu makinenin korunması ve uzun ömürlü olması için oldukça önemli bir unsur olarak ön plana çıkıyor.

Sizdirmazlik - Sızdırmazlık Elemanları Bilgi ve Haber

Sızdırmazlık Elemanlarının Kullanım Alanları

Sıvılar ile temas eden makinelerin yer aldığı sektörde sızdırmazlık kullanılıyor. Bir diğer yaygın olarak kullanım alanı ise santrifüj pompaları. Üretim ve hammadde işlemi hizmeti sunan çok sayıda firma, sektörüne göre farklı pompalar kullanıyor. Kullanılan bu pompalarda sızdırma sorununun olmaması için en uygun sızdırmazlık elemanından yardım alınıyor.

Herhangi bir sıvı sızıntısının önüne geçmek için sızdırmazlık elemanları kullanılıyor. Günlük yaşamda en çok kullanılan sızdırmazlık elemanı ise contadır. Sızdırmazlık elemanları sayesinde sızdırmalar hızlı bir şekilde ortadan kayboluyor.

Sızdırmazlık Elemanları Neden Önemlidir?

Hem günümüzde hem gelecekte mekanik ve endüstriyel ekipmanlar için oldukça önemli bir cihaz. Bu cihazın temelde iki işlevi bulunuyor. İlki gres, su ve gaz sızıntılarını önlemek, bir diğeri ise tiz geçirmezlik. Sızdırmazlık elemanları için kullanılan hareket yoluyla dinamik ve statik olmak üzere iki kategori bulunuyor.

Dinamik Sızdırmazlık

Sızdırmazlık elemanının doğrusal ve döner olarak en az bir hareketli yüzeyde sızdırmazlık sağlaması dinamik sızdırmazlık olarak biliniyor. Bununla birlikte hem dönme hem de ilerleme hareketi olan sistemler de olabilir. Dinamik sızdırmazlığa piston, boğaz sızdırmazlık elemanları, döner şaft keçeleri örnek gösterilir.

Statik Sızdırmazlık

Statik sızdırmazlık elemanları iki hareket etmeyen eleman arasında sızıntıları önlemek için kullanılıyor. Görüldüğü gibi sızdırmazlık hakkında bilgileri bunlar oluşturuyor.

Hidrolik hizmetleri ve tüm detayları için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.gdchidrolik.com/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ