20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bebek Psikolojisi Nedir, Nasıl Davranılmalı?

Bebek Psikolojisi Nedir, Nasıl Davranılmalı? Çocuk psikolojisi nasıl anlaşılır sorusu, pek çok ebeveyn tarafından sorulan ve cevabı merak edilen sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bebek Psikolojisi Nedir, Nasıl Davranılmalı?

Çocuk psikolojisi nasıl anlaşılır sorusu, pek çok ebeveyn tarafından sorulan ve cevabı merak edilen sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı anne-babalar bebeklerinin psikolojisini göz ardı etmekte ve bu konuda hassas davranmayıp bebeklerin farklı davranışlar içerisine girmesine neden olmaktadır.

Bebeklerin bulunduğu aile ortamı, bebek psikolojisinde çok önemli bir yere sahiptir. Birçok anne-baba, bebeklerin ortamda bulunan davranışlar ya da sözlerden etkilenmediğini düşünerek bebeklerinin yanında farklı davranışlar içerisine girebilmektedir. Fakat bebekler, çevrelerinde bulunan insanların davranış ya da sözlerinden etkilenebilmekte olup bu durum, bebek psikolojisinde olumsuz bir etkiye neden olmaktadır. Bu bağlamda anne-babaların davranışlarında dikkatli olması ve bebeklerinin olan olaylardan etkilenebildiğinin farkına varması gerekmektedir. Peki ama bebek psikolojisi tam olarak nedir? Psikolojisi bozulan bir çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Bebek Psikoloji Nedir?

Bebek ve çocukların içinde bulundukları ruh ve duygudurumu olarak bilinen çocuk psikolojisi, çocukların çevrede olan olaylardan etkilenmesine neden olmaktadır. Psikoloji kavramı genel olarak yetişkinlerle özdeşleştirilse de aslında bu özdeşleştirmede bir yanlışlık bulunmaktadır. Bebeklerin de psikolojik süreçleri bulunmakta olup onların davranış ya da sözlerden etkilenmesi olanaklıdır. Bu nedenle bebek psikolojisi kavramının önemsenmesi ve çocuklara karşı davranış ya da sözlerde hassas olunması gerekmektedir.

Bebeklerin Psikolojisinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuk psikolojisi nasıl anlaşılır sorusu, çocukların davranışlarının temellendirilmesi noktasında çok önemli ve ilgi çekicidir. Bir çocuğun nasıl bir davranış içerisinde bulunduğu ile ilgili dikkatli bir gözlem yapılması, çocuğun psikolojisinin bozulup bozulmadığının anlaşılmasını olanaklı hale getirmektedir. Bu bağlamda anne-babaların çocuklarını gözlemlemesi gerekmekte olup davranış değişiklikleri gözlemledikleri zaman çocuklarını bir uzmana götürüp uzman desteği alması gerekmektedir.

Çocukların psikolojisinin bozulduğunun anlaşılmasını olanaklı hale getiren belirtiler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Huzursuzluk
  • Ağlama
  • Hoşlandığı şeyleri yapmak istememesi
  • Uyku düzeninde bozulmalar meydana gelmesi
  • Uyaranlara karşı tepkisiz kalması
  • Gaz problemlerinin yaşanması

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileriyukarıdaki gibi sıralanabilmekte olup bu belirtiler, bir çocuğun psikolojisinin bozulduğunu ve depresyonda olabildiğini ifade etmektedir. Bu belirtilerden herhangi birine sahip olan çocukların mutlaka bir uzmana götürülmesi ve sorunun kaynağının anlaşılması gerekmektedir. Peki psikolojisi bozulan bir çocuğa nasıl davranılması gerekir?

Bebek Psikolojisi Nedir, Nasıl Davranılmalı?

Bebeklere Nasıl Davranılması Gerekir?

Bilindiği üzere bebekler, çeşitli olaylara maruz kalabilmekte olup bu olaylar travma etkisi yaratmakta ve çocukların psikolojisini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Çocukların psikolojisinin bozulması noktasında pek çok etken devreye girebilmektedir. Sorunlu bir aile ortamı, sözlü ya da fiziksel şiddetin bulunması vb. olaylar, çocukların psikolojisinin bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olmakta ve çocuğun ilerleyen yaşlarda yaşadığı durumlardan ötürü farklı davranış kalıplarına girmesine sebebiyet vermektedir. Peki bir çocuğun psikolojisi nasıl düzelir? Ailelerin çocuklarına nasıl bir yaklaşım içerisinde olması gerekir?

Çocuğa nasıl davranılması gerektiği, çocuğun psikolojisinin seyri açısından çok önemli bir husus olarak bilinmektedir. Bazı kimseler, çocukların yanında kötü sözler sarf etmekte ya da şiddete başvurmakta olup çocuğun yapılanlardan ya da söylenen sözlerden hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini düşünmektedir. Fakat daha önce de ifade ettiğimiz gibi bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Bir çocuğun psikolojisi nasıl düzelir sorusu kapsamında verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesi, çocuğun bir birey olduğunu ona kanıtlamaktır. Bu nedenle çocuğun anlattıklarının saygı ve sevgi temelinde dinlenmesi gerekmekte olup çocuğun her zaman bir söz hakkının olduğu ona hatırlatılmalıdır.

Çocuk psikolojisinin düzeltilmesi noktasında anne-babaların çocuğun sorun yaşaması durumunda ona destek olması ve yol göstermesi gerekmektedir. İşin sırrı, çocuğun bir birey olduğunun hatırlanmasında yatmakta olduğu için çocuklarla özenli bir şekilde konuşulması ve sorunlarının dikkatli bir şekilde dinlenmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ