01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Dünyanın En Soğuk 12 Ülkesi

Dünyanın En Soğuk 12 Ülkesi

İçindekiler

Dünyanın En Soğuk 12 Ülkesi. Bilimin maksimum soğukluk seviyesi için bir ölçümü vardır. Bu sıcaklık 0 derece Kelvin’de (-273.15°C) ölçülür, bu da her türlü maddenin alabileceği en yüksek soğuktur. Bu aralığın ötesine geçilmeye çalışılırsa, maddenin atomları tamamen parçalanır.

Dünyada yıl boyunca çok şiddetli soğuk olan bazı yerler var, en sıcak yaz günlerinde bile iklim soğuk ve dondurucu. Kışlar kesinlikle dayanılmazdır, günlük aktiviteleri zorlaştırır ve insan dayanıklılığını test eder. İşte dünyanın en soğuk 12 ülkesi.

Dünyanın En Soğuk Ülkeleri

Grönland

Grönland

Grönland kara kütlelerinin çoğu yıl boyunca buzla kaplıdır. Bu, güneş ışığının bu ülkenin atmosferini ısıtmakta zorlandığı anlamına gelir. Arazideki ortalama sıcaklık -10 °C iken, kışlar kolayca -65 °C’ye kadar çıkabilir. En sıcak yaz aylarında bile, Grönland maksimum 8 °C’lik bir sıcaklığa sahiptir.

Kazakistan

kazakistan

Kazakistan’ın yazlarının çoğu, yaklaşık 30 ° C ortalama sıcaklıklarla oldukça hoş ve sıcaktır. Ancak kış, sert ve düzensiz yağışlar, engebeli topografya ile birleştiğinde, iklimi o kadar soğuk yapar, yazlar uzak bir rüya gibi görünür. Ortalama kış sıcaklıkları -20 ve -30 ° C arasında değişir. Astana şehri gibi bazı bölgelerde, dışarda adım atan herkesi parmak ve ayak parmaklarını donma riskine maruz bırakan aşırı kışlar vardır.

Moğolistan

Moğolistan

Orta Asya’da, Çin ve Rusya arasında bulunan Moğolistan, geniş otlakları ve Cengiz Han ile ilişkisi ile bilinir. Kış aylarında (Ekim-Nisan) Moğolistan’ın ortalama sıcaklığı 0 ° C’nin altındayken, yılın geri kalanı donma noktasının biraz üzerindedir. Bunun nedeni Moğolistan’ın deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikte ve çöl benzeri iklimlerdir. Ocak ve Şubat ayları özellikle şiddetlidir, sıcaklıklar -30 ° C’ye kadar düşer; etrafındaki su tamamen donar.

Finlandiya

Finlandiya

Finlandiya, Avrupa’nın en kuzey ülkesidir ve topografyası diğer İskandinav ülkelerine göre benzersizdir. Baltık Denizi ve Atlantik akıntısı nedeniyle, ülke yılın çoğu için son derece soğuk bir iklime sahiptir. Buradaki kışlar, sıcaklığın -45 ° C’ye düşebileceği dört ay boyunca, özellikle de kuvvetli ısırma rüzgarları çeken Laponya bölgesinde. Her yıl 130 günden fazla bir süre don görülebilir.

Kış aylarında, Finlandiya’nın güney bölgeleri günde sadece 6-7 saat güneş ışığı alırken, kuzey bölgelerinde sürekli olarak 2 ay sürebilen sürekli karanlık dönemleri vardır. Neyse ki Finliler için yaz ayları tolere edilebilir.

Çin

Çin

Çin anakarasının çoğunda yılın büyük bir bölümünde hoş bir hava olmasına rağmen, kışlar (Ekim – Şubat) gerçekten dayanılmaz olabilir. Ülkenin güneyindeki birkaç bölgeyi koruyan Çin, yoğun kar yağışı alır ve nem koşulları daha da kötüleştirir. Kuzey, batı ve orta Çin’deki bölgeler kar, permafrost, buz ve sulu karlara maruz kalır ve bu da -10 ° C ile 3 ° C arasında değişen sıcaklıklara yol açar. Kötü yalıtım ve diğer ısıtma altyapısı nedeniyle, Çin’in sıradan insanı bu aylarda çok fazla sorun yaşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri

amerika birleşik devletleri

ABD, Ölüm Vadisi gibi dünyanın en sıcak yerlerinden bazılarına sahiptir. Bununla birlikte, büyük boyutu nedeniyle, gezegendeki en soğuk yerlerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Alaska gibi Kuzey ABD eyaletleri neredeyse her zaman soğuktur ve sıcaklıklar -62 ° C’ye kadar düşmektedir. Buna ek olarak, bu eyaletler her kış muazzam miktarda kar alır, tüm ulaşım modlarına zarar verir ve çevreyi tamamen beyaz hale getirir.

Estonya

Estonya

Bu listedeki diğer birçok ülkeyle karşılaştırıldığında, Estonya nispeten sıcak bir iklime sahiptir. Bununla birlikte, yılın zamanından bağımsız olarak sıcaklıkta büyük düşüşlere neden olan düzensiz yağıştan kaynaklanan buzlu iklim yaşar. Burada kışlar çok şiddetli, özellikle güneydoğu bölgelerde, -3 ve -8 ° C arasında değişen sıcaklıklar, günlük hayatı yerliler için neredeyse imkansız hale getiriyor. Yazları ortalama 15 ° C’dir.

Kanada

kanada

Bu ülkenin çeşitli şehirleri farklı yıllık sıcaklıklara sahiptir. Bununla birlikte, Kanada’nın genel iklimi çok soğuktur. Bozkır bölgeleri özellikle -15 ° C’ye kadar düşük gündüz sıcaklıkları ve -40 ° C’ye kadar düşen gece sıcaklıklarıyla özellikle soğuk olabilir.

İzlanda

İzlanda

İzlanda’nın ortalama sıcaklığının neredeyse hiç 0 ° C’nin üzerine çıkmaması ve kuzey bölgelerinde -10 ° C ‘dir.Soğuk Arktik rüzgarlar, soğuk iklimi korumak için volkanik aktivitenin ve ılık Körfez Akıntısı okyanus akımının etkilerinin üstesinden gelir. Zaman zaman, kışlar gerçekten kötüleşebilir, sıcaklıklar -40 ° C’ye düşer, bu da bu küçük ada ülkesinin düşük nüfusunun ana nedenlerinden biridir.

Rusya

Rusya

Rusya’daki devasa açık alanların geniş alanları, ülkenin çoğunu çok rüzgarlı bir yer haline getiriyor. Bu, kendi başına, yıl boyunca ülke genelinde düşük sıcaklık ortalamalarına neden olur. Her yıl en az 8 ay kar yağar ve yağmur yağar. Bu faktörler nedeniyle, ortalama kış sıcaklıkları -27 ° C iken, yazlar 8 ° C’ye kadar çıkabilir. Otomobil sahipleri genellikle arabalarını saatlerce rölantide bırakırlar, çünkü soğuk havada otomobilin kapatılması aracın tekrar çalışamayacağı riskini yaratır.

Rusya ayrıca dünyanın en soğuk köyü olan Oymyakon köyüne de ev sahipliği yapıyor. Burada, sıcaklıklar -71 ° C civarında olabiliyor. O kadar soğuk bir yer ki, cep telefonları bile çalışmıyor ve yeraltı su tesisatı oluşturma zorluğu nedeniyle evlerin dışında tuvaletler bulunuyor. Tüm yerel su kütleleri tamamen donmuş olduğundan, su temini bölge dışından tankerlerle geliyor.

Norveç

norveç

Kuzey Kutup dairesine yakın olması, ülkeye yıl boyunca çoğunlukla soğuk bir iklim sağlar. Haziran, Temmuz ve Ağustos en iyi zamanlardır, çünkü bu yaz ayları sıcaklıkları ortalama 16 ° C’ye çıkarabilir. Bununla birlikte, yılın geri kalanı, sıcaklıkları 8 ° C ile -40 ° C arasında değişen, sürekli soğuk bir iklime sahiptir.

Antarktika

Antarktika

Teknik olarak tek bir ülke olmasa da, Antarktika kıtası diplomatik anlaşmalar kapsamında çok sayıda ülkeye aittir. Bu nedenle, tüm kara kütlesi dünyanın en soğuk yeridir . Kıta çok az ya da hiç güneş ışığı almıyor, bu nedenle sıcaklıklar -93 ° C’ye düşebilir, -83 ° C ortalamadır.Bu nedenle insanların bu karlı çölde sürdürülebilir bir yaşam sürmesini imkansız hale getirir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ